Dłużnik długo nie pojeździ
Decyzję podejmuje starosta, który prawa jazdy wydaje. Czyni to na wniosek prezydenta, burmistrza lub wójta. Do wodzisławskiego starostwa wpłynęło już ok. 60 wniosków w tej sprawie.
Jeśli niesolidny rodzic unika płacenia alimentów, do akcji może wkroczyć komornik. Ma on prawo zwrócić się o pomoc do władz samorządowych. Ustala się wówczas (najczęściej poprzez wywiad środowiskowy) czy dłużnik jest w stanie płacić. Jeśli okaże się, że może, a tego nie robi, straci prawo jazdy. Stanie się tak również wtedy, gdy rodzic nie podejmie pracy wskazanej mu przez urząd pracy.
Nie zdarza się raczej, by osoby, których to dotyczy oddawały dokument z pokorą. Często nie można nawet ustalić miejsca ich pobytu. Nie zmienia to faktu, że nie mogą one kierować samochodem, ich prawo jazdy jest nieważne.
Dłużnik ponownie nabywa uprawnienia do jazdy, dopiero wtedy, gdy wywiąże się ze swoich zobowiązań. Jeśli tego nie zrobi, do roku od daty zatrzymania – uprawnienia kierowcy całkowicie wygasają. Aby móc otrzymać prawo jazdy musi ponownie zdać egzamin.
(raj)