Jak pomóc kobietom bez pracy?
Innowacyjny program Powiatowego Urzędu Pracy ma dać pracę bezrobotnym kobietom.
Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. realizuje kolejny projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Warkocz nadziei”. Chodzi o wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy.
Liczba długotrwale bezrobotnych jest dużo większa wśród kobiet, a powiat wodzisławski to obszar przemysłowy, gdzie powstaje więcej miejsc pracy dla mężczyzn. Przerwy w pracy spowodowane urlopem wychowawczym, niechęć pracodawców do zatrudniania młodych matek oraz osób po 45 roku życia to kolejne trudności w aktywizacji zawodowej kobiet – mówi Agnieszka Kocerba z PUP w Wodzisławiu Śl.
W programie może wziąć udział 130 bezrobotnych kobiet zarejestrowanych w PUP Wodzisław Śl. Mogą one skorzystać ze szkoleń zawodowych, które pozwolą na podwyższenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie. Będą organizowane zajęcia aktywizacyjne oraz porady psychologiczne, co przyczyni się do wzmocnienia poczucia wartości uczestniczek programu i do wyboru optymalnej formy pomocy. Kolejnym działaniem w ramach projektu będą staże oraz przygotowania zawodowe w miejscu pracy. Doradcy zawodowi w czasie rozmów dokonają analizy predyspozycji zawodowych i kolejni uczestnicy programu będą mieli przyznane środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Przedsięwzięcie „Warkocz nadziei” ma charakter innowacyjny m.in. ze względu na fakt objęcia wsparciem wyłącznie kobiet, a także poprzez zastosowanie modułów językowych przy organizacji szkoleń i zastosowaniu porad psychologicznych.
Program, którego realizacjia kosztować będzie ponad 600 tys. zł, potrwa do końca października przyszłego roku. Efektem końcowym podjętych działań będzie kierowanie uczestników programu do pracodawców deklarujących zatrudnienie po zakończeniu projektu.
(raj)