Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (336) Data wydania: 04.07.06

Na starej fotografii

Wystawa archiwalnych zdjęć.
Z dużym zainteresowaniem spotkały się wystawy fotograficzne, które zostały zorganizowane w Wiejskim Domu Kultury w Skrzyszowie. Ich otwarcie połączone z wieczorem wspomnień zainaugurowało tegoroczne Dni Skrzyszowa.
 
Na wystawach zgromadzono wiele archiwalnych zdjęć, przedstawiających życie mieszkańców tej wsi, stare budynki i osoby zasłużone dla rozwoju Skrzyszowa. Fotografie dokumentowały także słynny korowód historyczny, zorganizowany z okazji 700-lecia wsi, który odbył się 20 lat temu. Prezentował on w bardzo ciekawy sposób całą historię wsi: znalazł się w nim rycerz Adam ze Skrzyszowa – założyciel miejscowości, książę Paszko Bogumiński – jej późniejszy właściciel, osiemnastowieczni zbójnicy z Buczyny, powstańcy chłopscy Józefa Bieni, strażacy z pompą z 1908 r. oraz powstańcy śląscy. Korowód ten jest do dziś wspominany przez mieszkańców Skrzyszowa, a były nawet pomysły zorganizowania w tym roku podobnej inscenizacji. Jednak okazało się to trudnym przedsięwzięciem, którego nie udało się zrealizować. Natomiast ważne wydarzenia związane z obchodami 700-lecia wspominano podczas wieczornicy, która odbyła się w Wiejskim Ośrodku Kultury. Wydano wówczas publikację na temat historii Skrzyszowa, której autorami byli Ludwik Piechaczek i Eugeniusz Tolarz, a także okolicznościowe medale.
 
Został wykonany obelisk upamiętniający 700-lecie, który odsłonili dr Józef Musioł, ówczesny wiceminister sprawiedliwości oraz naczelnik gminy Irena Stokowy – przypomniał Bernard Oślizło, kierownik WDK. Odbył się pokaz sztucznych ogni, który wywołał duże zainteresowanie – był to pierwszy taki pokaz w okolicy.
 
Herbem Skrzyszowa jest kotwica nad okiem Opatrzności i te symbole nie dla wszystkich były czytelne. Jak wspomina Ludwik Piechaczek, proszono go wówczas o wyjaśnienie pochodzenia tego herbu.
 
Pytano mnie, dlaczego w herbie jest kotwica skoro w Skrzyszowie nie ma rzeki. I co to za trójkąt, który się pod nią znajduje – opowiada Ludwik Piechaczek. Tłumaczyłem, że herb wywodzi się z czasów kontrreformacji. Kotwica jest symbolem chrześcijańskiej nadziei, a trójkąt z okiem w środku oznacza Opatrzność. Herb oznacza więc, że nadzieja jest w boskiej Opatrzności. To wyjaśnienie niezbyt się wówczas spodobało i nie zostało opublikowane.
 
Wspomnienia były przeplatane śląskimi piosenkami w wykonaniu zespołu „Familijo”. Gimnazjaliści ze Skrzyszowa zaprezentowali spektakl „Pomsta” w gwarze śląskiej, gości bawił też kabaret „Baba z chłopym”.
 
(jak)