Śląska Wenecja
O planach rozwoju turystyki wodnej na Olzie dyskutowano podczas polsko-czeskiej konferencji zorganizowanej w Domu PZKO w Wierzniowicach położonym tuż nad tą rzeką. Otwarcie projektowanej trasy kajakowej przewidziano na czerwiec.
W Zawadzie i Wierzniowicach powstaną przystanie, mamy już zezwolenie – mówi Józef Toboła, menadżer tego projektu i szef Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Wierzniowicach. To miejsce jest istotne dla tego projektu. Jest tu Dom PZKO, który można wykorzystać jako element infrastruktury służącej turystom wodnym.
Projekt „Wenecja Śląska – łódką lub na pontonie po Olzie” został dofinansowany z funduszy europejskich. Przewiduje on rozwój turystyki wodnej na granicznej rzece oraz polsko-czeskiej współpracy ponadgranicznej. W przyszłości wodniakom miałby zostać udostępniony szlak od Karwiny do ujścia Olzy do Odry. Z pierwszego, siedmiokilometrowego odcinka od Zawady do Wierzniowic można by korzystać już w przyszłym roku. Jego przystosowanie do celów turystycznych wymagać będzie stosunkowo niedużych kosztów. Na Olzie znajdują się progi, planuje się więc wybudowanie schodków umożliwiających przeniesienie kajaków czy pontonów po lądzie lub specjalnych pochylni, którymi można by pokonać jazy nie wysiadając z łódki.
Podczas spotkania w Wierzniowicach zaprezentowano też koncepcję wybudowania bazy przeładunkowej na terenie przygranicznej strefy przemysłowej w Lutyni Dolnej i Gorzyczkach. Jest to związane z planami budowy w przyszłości kanału Odra-Dunaj. Przedstawione zostały jako pozytywny przykład doświadczenia związane z turystycznym wykorzystaniem Kanału Baci na Morawach. W czasach komunizmu został on zaniedbany. Z początkiem lat 90. XX wieku rozpoczęto prace związane z jego rewitalizacją. Obecnie stało się to bardzo popularnie miejsce turystyki wodnej.
Jaromir Šlachta twierdzi, że istotne znaczenie miało utworzenie tam gospody, która stała się bazą dla wodniaków. Obecnie są tam wypożyczalnie sprzętu wodnego, pływa też po kanale stateczek turystyczny.
Jak mówi Józef Toboła, inauguracja „żeglugi” turystycznej na Olzie nastąpi 24 czerwca podczas Dni na Granicy organizowanych wspólnie przez polską gminę Godów i czeską Lutynię Dolną. Kolejne etapy budowy wodnego szlaku turystycznego będą realizowane w następnych latach. Powstają projekty zorganizowanej żeglugi dla dzieci z gmin Lutynia Dolna i Gorzyce.
(jak)