W skrócie - powiat wodzisławski
POWIAT
- Sprawa radnego powiatowego Mariana H. wciąż budzi emocje. Przypomnijmy, że odkąd został on aresztowany część radnych domaga się jego rezygnacji z funkcji radnego. Piotr Cybułka twierdzi, że skoro Marian H. nie wykonuje swoich zadań to należy go zastąpić kolejną osobą z listy. Wysłał w tej sprawie apel do innych klubów zasiadających w radzie (głównie do SLD, z którego wywodzi się radny), by postarali się nakłonić go do rezygnacji. Próbował to zrobić za pośrednictwem przewodniczącego Rady Powiatu Eugeniusza Wali, jednak ten odmówił twierdząc, że prawo nie upoważnia go do ponoszenia przez starostwo wydatków związanych z wysyłaniem tych informacji. Ireneusz Skupień z SLD stwierdził z kolei, że jest pełna zgoda co do tego by Marian H. przestał być radnym, jednak radni nic w tej kwestii nie mogą zrobić. Głos w sprawie zabrał także Henryk Wojtaszek, zastępca dyrektora ZOZ w Wodzisławiu, który zostałby radnym w przypadku rezygnacji Mariana H. Jego zdaniem dyskusje na ten temat są jałowe, ponieważ radny przebywa na chorobowym. Może z niego korzystać nawet 270 dni. Dodatkowo ma prawo do rocznych świadczeń rehabilitacyjnych.
- Gimnazja mogą starać się o bezpłatne warsztaty i dofinansowanie. Umożliwia to Fundacja Komandor. Prowadzi ona autorski projekt „Pakiet Wrześniowy”, składający się z pakietu lekcji multimedialnych, uzupełnionych zajęciami praktycznymi. Program jest bezpłatny, może być prowadzony we wszystkich gimnazjach, które zechcą w nim uczestniczyć. Mogą one również liczyć na wsparcie finansowe przyznawane przez fundację na zakup lub modernizację sprzętu komputerowego, opłacenie łącza do Internetu, czy innych pomocy potrzebnych przy realizacji programu. Do tegorocznej edycji „Pakietu Wrześniowego” nabór będzie trwał do 9 września. Wszelkie informacje dotyczące warunków zgłaszania szkół można znaleźć na stronie fundacji: www.fundacja.komandor.pl/pakiet. Poza tym w tym roku szkolnym Fundacja Komandor uruchomiła II edycję programu stypendialnego skierowanego m.in. do uczniów szkół gimnazjalnych. Mogą się o nie ubiegać wszyscy, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, są laureatami lub finalistami konkursów i olimpiad przedmiotowych, lub na inne sposoby aktywnie realizują swoje zainteresowania. Pod uwagę będzie także brana sytuacja materialna kandydatów. Wniosek o przyznanie stypendium może zostać złożony przez Radę Pedagogiczną szkoły, rodziców lub opiekunów. Wnioski można nadsyłać na adres Fundacji do 15 września. Potrzebne informacje, jak również formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.fundacja.komandor.pl/stypendia.
WODZISŁAW
- Od 1 sierpnia działa w Wodzisławiu Punkt Informacyjny EUROPE DIRECT. Prowadzi go Wodzisławskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej. Punkt znajduje się przy ul. Zamkowej w budynku CECH-u i jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 17.00. Wszystkie usługi są bezpłatne. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerem 4555 272. Punktem informacyjnym kieruje Jarosław Szczęsny. Jest to jedna z trzech tego typu instytucji w województwie śląskim. W Polsce rozpoczyna działanie 21 takich punktów, natomiast w całej Unii jest ich 393. Głównym zadaniem punktów EUROPE DIRECT jest udzielanie informacji na temat instytucji UE i wszelkich aspektów integracji. Poza tym tworzą one i aktualizują dane dotyczące praw europejskich, a także współpracują z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Oczywiście zajmują się one również promowaniem idei integracji przy współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej. Wodzisławski punkt prowadzi m.in. konsultacje, wykłady otwarte i szkolenia dla rolników, nauczycieli oraz przedsiębiorców. Ponadto będzie organizował lekcje europejskie dla uczniów wszystkich rodzajów szkół. Każda z osób odwiedzających EUROPE DIRECT może również liczyć na udostępnienie wszystkich publikacji znajdujących się w punkcie oraz otrzymanie informacji drogą internetową i telefoniczną.
RYDUŁTOWY
- Zarząd Powiatu odniósł się do protokołów z kontroli szpitala w Rydułtowach. Trzech radnych: Tadeusz Sobala, Piotr Cybułka i Jarosław Szczęsny przeprowadzili kontrolę od 28 listopada 2003 r. do 5 listopada 2004 r. Ze względu na błąd kontrolerów sporządzono dwa protokoły pokontrolne. Wicestarosta Józef Żywina twierdzi, że wielokrotnie zespół kontrolny przekroczył swoje uprawnienia. Poza tym nie wywiązał się z dziesięciodniowego terminu przedstawienia protokołu, nie był on prawidłowo podpisany, w dokumencie było ok. 40 proc. informacji nie na temat. Dodaje on, że stwierdzenia zawarte w obu dokumentach są tendencyjne, pełne politycznych komentarzy i mają znamiona groźby. Nieprawdziwe jego zdaniem są głównie informacje na temat pogotowia. Piotr Cybułka, szef zespołu kontrolnego uważa, że kontrola była potrzebna, a zarzuty nie wzięły się z sufitu. Oburza go fakt, że Komisja Rewizyjna nie podjęła działań a sprawę przekazała do Zarządu Powiatu, który sama na co dzień powinna kontrolować.