Matematyczny tydzień
Wycieczka naukowa do Krakowa, wykłady i różnorodne konkursy znalazły się w programie Tygodnia Nauk Ścisłych, który został zorganizowany w gimnazjum i szkole podstawowej w Lubomi. W turnieju „Matematyka w praktyce” wystartowali uczniowie ze szkół z powiatów wodzisławskiego, rybnickiego i raciborskiego.
W wycieczce naukowej do Krakowa wzięli udział uzdolnieni matematycznie uczniowie gimnazjum i podstawówki. W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Przyrody i Oceanarium oraz wystawy „Nauki dawne i niedawne”. Uczestnicy mieli okazję wykonać własnoręcznie proste doświadczenia poznając prawa fizyki. Ostatnim punktem - i jak się okazało najciekawszym - był wykład z mechaniki wygłoszony przez prof. Janusza Wolnego w auli Katedry Fizyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Wykładowca, którego lubomscy uczniowie słuchali z ogromnym zainteresowaniem, to niejako ich starszy kolega - absolwent szkoły w Lubomi.Turniej „Matematyka w Praktyce” został zorganizowany po raz kolejny zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów. Trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne szkoły rozwiązując zadania musiały się wykazać umiejętnością zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce. Uczniowie na przykład musieli obliczyć zyski z wieloletnich lokat, ilość farby potrzebną do pomalowania określonego elementu, stwierdzić czy opłaca się jechać po zakup tańszego cukru na targowisko. Konkurs dla uczniów podstawówek przygotowała Izabela Szczuka. Udział wzięły zespoły z Lysek, Pstrążnej, Pszowa, Rogowa, Wojnowic, Gorzyc, Borucina, Krzanowic, Syryni i Lubomi. Zwycięstwo odniosły Gorzyce przed Syrynią i Lyskami. Następnego dnia rywalizowali gimnazjaliści z Krzyżanowic, Kornowaca, Rogowa, Syryni i Lubomi. Pierwsze miejsce zajęły Krzyżanowice, drugie - Lubomia a trzecie - Syrynia.
W programie Tygodnia Nauk Ścisłych znalazło się wiele innych konkursów i rozgrywek dla uczniów wszystkich klas podstawówki. Najmłodsi rywalizowali w konkursie matematycznym „Mały mistrz”, starsi przygotowywali prezentacje multimedialne. Odbyły się konkursy: przyrodniczy, na plakat ekologiczny, „Zabawy z tangramem” czy konkurs informatyczny „Dom moich marzeń”. W tym ostatnim przypadku uczestnicy mieli za zadanie wykonać rysunek techniką komputerową.
Tydzień Nauk Ścisłych w gimnazjum przygotowywali Beata Kopel, Monika Donalska i Stefan Gruszka. Odbył się konkurs na najciekawszy plakat na temat nauk matematycznych, wyłaniano lidera nauk matematycznych w klasach I i II. Imprezę sponsorowali sołtys Serafin Ździebko, Andrzej Sojka i Dariusz Pawełek. Celem tej imprezy zorganizowanej po raz kolejny wspólnie przez gimnazjum i podstawówkę było zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi. Chodziło o pokazanie młodzieży, ze matematyka jest w życiu bardzo potrzebna.
(jak)