W skrócie - powiat wodzisławski
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje i szkoli kandydatów na opiekunów zastępczych i rodziców adopcyjnych. Akcja prowadzona jest pod hasłem „Mamo, tato! Potrzebuję Twojej miłości i akceptacji!”. Wszelkie informacje dostępne są w PCPR przy ul. Bogumińskiej 15, tel. 455 14 30.
7 lutego rozpocznie się pobór do służby wojskowej, który potrwa do 7 kwietnia. Obejmie on przede wszystkim mężczyzn rocznika 1986. Siedziba powiatowej komisji poborowej mieści się w przychodni zdrowia przy ul. Armii Ludowej 1, osiedle Wilchwy. Nowością w zakresie orzekania o zdolności do służby jest zapis art. 30 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, który w przypadku stwierdzenia u poborowego kilku chorób lub ułomności pozwala na łączne rozpatrzenie tychże schorzeń.
WODZISŁAW
25 stycznia o godz. 11.00 w Integracyjnej Świetlicy Terapii Zajęciowej Koła Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Kubsza podpisane zostanie porozumienie o polsko-czeskiej współpracy przygranicznej organizacji pozarządowych. Zawarte ono będzie pomiędzy miejscowym Kołem PZN, a Związkiem Obywatelskim „TriJaCod” z siedzibą w Trzyńcu. W czasie uroczystości nastąpi krótka prezentacja dotychczasowego dorobku obu organizacji.
WODZISŁAW
29 stycznia o godz. 15.00 w kościele św. Herberta rozpoczną się XI Wodzisławskie Spotkania Kolędowe. Udział w imprezie wezmą najlepsze chóry z terenu naszego powiatu. W pierwszym dniu imprezy odbędą się eliminacje, natomiast 30 stycznia o godz. 15.30 wystąpią laureaci.
W tym roku nie odbędzie się Bal Prezydencki. Podobną imprezę organizuje jeden z wodzisławskich banków, a prezydent obejmie jedynie honorowy patronat. Oficjalnym powodem rezygnacji z Balu Prezydenckiego jest zamieszanie i kontrowersje, które towarzyszyły tej imprezie. Należy dodać, że tylko od 2000 r. podczas tych bali zebrano 234 292 zł. Pieniądze trafiły do Wodzisławskiego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji. Jak mówią urzędnicy, przedsięwzięcie nie było finansowane z miejskiego budżetu. Pieniądze pochodziły od sponsorów i uczestników zabawy, którzy płacili po 600 zł za wejście i uczestniczyli w aukcjach oraz zbiórkach przekazując w ten sposób dodatkowe kwoty.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 organizuje bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowani mogą się zgłaszać na kółko gitarowe (środa od 16.00 do 18.30), kółko plastyczne (poniedziałek od 16.30 do 18.00 i w środę od 18.00 do 18.45), na kurs tańca towarzyskiego (czwartek od 17.30 do 19.00). Zajęcia odbywają się w siedzibie OPP nr 1 na os. XXX-lecia 41.
Uczniowie ZSE po raz drugi biorą udział w programie „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo” realizowanym we współpracy z warszawską Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie umożliwia uczniom założenie i prowadzenia własnej firmy, zapoznaje ich z praktyką życia gospodarczego, przygotowuje do samozatrudnienia.
Rydułtowy
Rydułtowski budżet: dochody: 50,5 mln, wydatki: 64,8 mln, deficyt: 14,3 mln („dziurę” w budżecie mają pokryć kredyty i pożyczki, spłacane m.in. z uzyskanego dofinansowania), inwestycje: 33 mln, wydatki bieżące: 31 mln, w tym oświata: 14,6 mln, pomoc społeczna: 5,4 mln, gospodarka komunalna, transport, łączność, gospodarka mieszkaniowa, ochrona środowiska: 3,7 mln, utrzymanie administracji: 4,8 mln, kultura i sport: 1,1 mln oraz inne.