Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (259) Data wydania: 11.01.05

Niech nam żyją długowieczni

Swoje sto pierwsze urodziny obchodził niedawno Wilhelm Meisel, jeden z ostatnich żyjących powstańców śląskich. Pan Wilhelm urodził się 7 stycznia 1904 r. w Turzyczce. Jego ojciec August był piekarzem.
TURZA ŚLĄSKA

Kupił parcelę w Turzy Śląskiej i wybudował tam piekarnię. Młody Wilhelm pracował w piekarni ucząc się tego zawodu. Podczas I wojny światowej wraz z bratem Leonem prowadził piekarnię, gdy ojca Niemcy powołali do wojska. Byli zbyt mali, by sięgnąć do kadzi, w których wyrabiało się ciasto więc... podkładali cegły. August Meisel był uczestnikiem polskiego ruchu niepodległościowego, w jego domu odbywały się spotkania Polskiej Organizacji Wojskowej. W piekarni odbierał przysięgę członków POW z Turzy, którą złożył również jego syn Wilhelm. Pełnił rolę kuriera, uczestniczył też w przewożeniu broni z Czech do Polski. W wieku 17 lat w 1921 r. podczas III powstania brał udział w zdobywaniu Wodzisławia przez powstańców.

W okresie międzywojennym zaangażował się w działalność polskich organizacji, był członkiem Związku Powstańców Śląskich i prezesem chóru „Lira” w Turzy, interesował się też sportem. Po ślubie z Franciszką Elias w 1934 prowadził w Turzy piekarnię, sklep i szynk. Podczas II wojny światowej pomagał więźniom z filii oświęcimskiego obozu, znajdującej się na terenie kopalni „Fryderyk”. Jego niemieckie nazwisko zmyliło Niemców i pozwalali mu zatrudniać więźniów. Starał się dla nich znajdować zawsze jakąś pracę, była to okazja, by więźniów nakarmić i przekazać im żywność dla innych. W pobliżu piekarni zatrzymywały się często konwoje transportujące więźniów. Wówczas rodzina Meislów starała się im pomóc - strażników zapraszano do szynku na poczęstunek i po odwróceniu ich uwagi przekazywano więźniom chleb. Po wojnie prowadził piekarnię, odziedziczoną po ojcu, był członkiem Izby Rzemieślniczej w Rybniku a potem Cechu Rzemiosł Różnych w Wodzisławiu. Wilhelm Meisel wychował wraz z żoną sześcioro dzieci, doczekał się 12 wnuków i 13 prawnuków. Na zdj. jubilat z córką i wnuczką.