Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51 (255) Data wydania: 14.12.04

Każdy widzi to co chce

Dom rodziny Cybulskich stoi niemal w szczerym polu, na obrzeżach Turzy Śl. Często zatrzymują się przed nim samochody, wysiadają zagraniczni podróżni. Cykliści odwracają głowy i bywa, że z wrażenia wywracają się na rowerach. Co tak przykuwa ich uwagę? Stojące w ogrodzie kolorowe, drewniane figury.
Takiego widoku pewnie nikt się w tym miejscu nie spodziewa. Na tle szarej o tej porze roku przyrody, niemal w szczerym polu, oczom podróżnych ukazują się nagle kolorowe ptaki, zamyślony Don Kichot na białym koniu, zabawne pajacyki, czekoladowy Murzyn z ozdobną kością w nosie, a z wysokości pozdrawia wszystkich skrzypek na dachu. Twórcą tego niezwykłego świata, jakby żywcem wyjętego z baśni, jest Zbigniew Cybulski z Turzy Śląskiej. Nosi on to samo imię i nazwisko, jak znakomity aktor polskiego kina lat sześćdziesiątych. To raczej on nazywał się tak samo jak ja! - żartuje pan Zbyszek.

Żołnierz z Koszalina

Pochodzi z przeciwległego krańca Polski, z Koszalina. Do Gorzyc trafił na służbę wojskową. Tutaj poznał swoja żonę, Janinę, która wtedy pracowała w Urzędzie Gminy. Poznaliśmy się dokładnie w dniu ostatniego czynu partyjnego, to było dokładnie 23 września 1980 roku - wspomina pan Zbyszek. I tak został na Śląsku, do 1986 roku był zawodowym wojskowym. Potem przeniósł się na kopalnię „Jastrzębie” (obecnie Jas-Mos), gdzie pracuje do dziś.
 
Cybulscy mają dwoje dzieci, Marka (23 lata) i Hannę (22 lata), która wyszła już z mąż i wraz z mężem Marcinem mieszka w rodzinnym domu. Wszyscy domownicy mają spore poczucie humoru i wyobraźnię. Lubią zwierzęta, ich pupilem jest olbrzymi kocur, przybłęda, którym się zaopiekowali oraz maleńka jamniczka, Toffik. Nie ma tutaj zbyt wiele domów i ludzie wyrzucają koło nas różne zwierzęta, których chcą się pozbyć. To straszny widok, nie wiem, gdzie jest ludzkie sumienie, żeby tak postępować - mówi pan Zbyszek. Wspomina, że niedawno ktoś w ten właśnie sposób porzucił oszczenioną suczkę. Na szczęście już znaleźliśmy dla niej rodzinę zastępczą - dodaje.

Kakadu czy papuga?

Nie pamięta, kiedy zaczął dłubać w drzewie. Wyobraźnię twórcy miał zawsze. Potrafi zabawnie skomentować sytuację w postaci satyrycznego rysunku. Często rysuje w pracy i zawiesza humorystyczne komentarze na tablicy w kopalnianym pomieszczeniu. Koledzy to oglądają, czasem się pośmieją, może ktoś tam się i obrazi. Ale zauważyłem, że niektórzy mniej przeklinają, chyba pod wpływem tych rysunków - zastanawia się pan Zbyszek.

Pierwszy w okolicy zaczął „rzeźbić” w żywopłocie. Brał nożyce i nieraz przez kilka dni wyczarowywał z krzewów przeróżne kształty. Kiedy kilka lat temu w ogrodzie uschły jarzębiny, panu Zbyszkowi żal było wyrzucać z ogrodu ciekawie ukształtowanych pni. Tak powstały pierwsze „maszkarony”. Dorobił im tylko oczy i kolczyki z plastikowych krążków. Wkrótce przy domu zaczęło przybywać różnych postaci, figurek. Kot nad studnią, sowa nad drzwiami („Hu-hu - nazywają ją dzieci), dostojny Murzyn przed drzwiami domu i dwa pajacyki na mostku przed furtką. Jeden pali fajkę, a drugi łowi ryby. Jeden jest z dozoru, a drugi z eksploatacji - żartuje Marek, syn twórcy.
 
Kiedy drewniane figurki zaczęły niszczeć pod wpływem warunków atmosferycznych, wtedy zaczął je malować na różne kolory. I tak, na tle okolicznych pół pojawiły się barwnie upierzone ptaki, jakby żywcem wyjęte z tropikalnego lasu. Czy to papuga, czy kakadu? - pytają ludzie. Nie wiem, po prostu każdy widzi to, co chce wiedzieć - odpowiada na to Zbigniew Cybulski.
 
Na drewniane rzeźby wybiera odpowiednie kawałki drewna z zapasu drewienek do podpałki w piecu. Rzeźbi też w mydle, a nawet w śniegu. W jedną z zim ulepił przed domem olbrzymiego żółwia. Jak co roku, przed domem Cybulskich stanie drewniana szopka. Również dzieło pana Zbyszka.

Iza Salamon