Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (252) Data wydania: 23.11.04

Na deskach też można

Przy obecnym rozwoju chemii budowlanej płytki ceramiczne można położyć w zasadzie na każde podłoże. Nawet na drewno i materiały drewnopochodne.
Elementem podstawowym przy układaniu glazury na tego typu materiałach jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono stabilne, nie może się uginać. Należy więc je dokładnie usztywnić poprzez dokręcenie wkrętami luźnych elementów, wzmocnienie konstrukcji w miejscach największego ugięcia, podklinowanie itp. Po wykonaniu prac stabilizujących należy usunąć ewentualne zanieczyszczenia, obce elementy - gwoździe, wióry czy kawałki desek. Konieczne jest odkurzenie całej powierzchni, a w przypadku podłoży starych przeszlifowanie w celu usunięcia starych warstw ochronnych, takich jak lakier, wosk itp.
 
Na płycie wiórowej lub samonośnej
 
Bywa jednak - m.in. w starych domach o drewnianych stropach - że stara podłoga z desek jest tak zniszczona i niestabilna, że najlepiej będzie ją rozebrać i przygotować nowe podłoże. Można zastosować jeden z dwóch wariantów: lekką konstrukcję z płyty wiórowej lub konstrukcję z płyty samonośnej. Płytę wiórową lub płyty OSB grubości co najmniej 22 mm należy ułożyć bezpośrednio na drewnianych belkach. Następnie należy zagruntować płytę podkładem Atlas Cerplast i przeszpachlować ją wstępnie klejem Atlas Plus, zatapiając w nim siatkę z włókna szklanego.
 
Drugie rozwiązanie wymaga ułożenia na belkach stropowych desek grubości 25 mm, na których rozkłada się folię izolacyjną (z wywinięciem na ściany). Następnie wykonuje się warstwę wyrównawczą. Optymalnym materiałem do tego celu jest samopoziomujący, renowacyjny podkład podłogowy Atlas Terplan R, wylany w grubości 3 cm i dodatkowo zbrojony siatką z włókna szklanego. W przypadku zastosowania innych materiałów do wyrównania podłoży, np. posadzki cementowej Atlas, ich minimalna grubość powinna przekraczać 4 cm
 
W starych domach często spotyka się duży rozstaw drewnianych belek stropowych, dochodzący nawet do 1 metra. Aby uchronić się przed zbyt dużymi ugięciami podłogi miedzy belkami, należy usztywnić konstrukcję. Można to zrobić, mocując do bocznej powierzchni belek stropowych listwy, na których zostaną oparte belki usztywniające. Innym sposobem usztywnienia może być ułożenie na belkach stropowych desek grubości 38 mm jako podkładu pod płytę wiórową lub samonośną, ale jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe.
 
Przyklejamy i spoinujemy
 
Kolejnym elementem prac jest wykonanie izolacji z zastosowaniem folii w płynie Atlas Woder E. Z izolacji można zrezygnować, jeżeli pomieszczenie nie ma charakteru mokrego. Do przyklejania płytek na podłogę stosujemy zaprawę klejącą Atlas Plus, charakteryzującą się m.in. zwiększoną elastycznością.
 
Do układania płytek na powierzchni ściany drewnianej lub drewnopochodnej możemy użyć kleju dyspersyjnego w postaci gotowej do użycia pasty Atlas Bis. Charakteryzuje się on dużą elastycznością oraz bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Klej przed użyciem należy jedynie przemieszać w celu wyrównania konsystencji. Spoinowanie płytek, podobnie jak w przypadku podłogi, realizujemy stosując zaprawę do fugowania Atlas.
 
GRUPA ATLAS