Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (251) Data wydania: 16.11.04

Zabawa gwarą

Konkurs wiedzy o gwarze, śląski pokaz mody oraz występ nauczycieli w strojach ludowych, to tylko niektóre atrakcje „Dnia Regionalizmu”, zorganizowanego w miejscowej szkole.
Pomysłodawcą imprezy była Iwona Honus, której w zorganizowaniu przedsięwzięcia pomogli inni nauczyciele. Dzień rozpoczął się od lekcji regionalizmu przeprowadzonej przez uczniów i wychowawców. Młodsi uczestnicy mieli możliwość zwiedzania bogatej w zbiory izby pamięci. Przygotowano także wyprawę (tradycyjne podchody) w okolice Grodziska. Uczestniczyli w niej chłopcy z klas piątych. Gościem specjalnym imprezy był Marek Szołtysek - autor wielu książek o Śląsku i po śląsku. Po jego krótkim przemówieniu wyznaczeni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o gwarze śląskiej. Podzielono ich na cztery drużyny: chłopców i dziewcząt z gimnazjum oraz drużyny chłopców i dziewcząt ze szkoły podstawowej. Tematem konkursu organizowanego przez Stefanię Szwedę było hasło „Moja droga, jo ci przaja”. Uczestnicy zmagali się z trudnymi zadaniami. Musieli m.in. przetłumaczyć tekst polski na gwarę śląską a także zagadnąć (oczywiście po śląsku) ładną, nieznajomą dziewczynę. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Genowefa Złotkowska, Maria Gnajda - dyrektor Szkoły Podstawowej oraz sam gość specjalny - Marek Szołtysek. Wszystkie drużyny poradziły sobie świetnie, wygrały drużyny chłopców z obu szkół.
 
Kolejną atrakcją był pokaz mody. Miał on charakter porównania strojów dawnych z dzisiejszymi trendami. Zaprezentowane zos-tały ubrania do kościoła, szkoły, te, w których wygodnie w domu i na dyskotece. Cały pokaz swoim komentarzem opatrzyła Beata Szymiczek. Ponadto Barbara Sobol i Elżbieta Hetmaniok zajęły się zorganizowaniem degustacji potraw śląskich.
 
Niespodzianką był występ nauczycieli w strojach ludowych i odśpiewanie oraz zatańczenie przez nich znanego ludowego utworu „Zasiali górale...”. Widzowie wynagrodzili ich starania gromkimi brawami. Sami wykonawcy poradzili sobie wyśmienicie. Na zakończenie imprezy młodzi aktorzy ze szkoły podstawowej, pod kierunkiem pani Joanny Kondziołki, przygotowali krótki występ artystyczny pt. „Umazaniec”. Była to śląska parodia znanej i lubianej bajki „Kopciuszek”. Występ rozbawił publiczność do łez.
 
Tak więc warto było wstać w sobotę 6 listopada rano i przyjść do szkoły. Bo przecież my, mieszkańcy Śląska, nie możemy wstydzić się naszej gwary. Wręcz przeciwnie, powinniśmy się nią szczycić. A tym bardziej, że „Ślązocy nie gęsi, tyż swój język mają”...

(raj)