Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (233) Data wydania: 13.07.04

Z Portugalii do Łazisk

Osiemdziesięciolecie swojego istnienia obchodził LKS Polonia Łaziska. Dwudniowe obchody tej rocznicy rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w intencji sportowców w zabytkowym drewnianym kościółku parafialnym. Podczas uroczystej akademii przypomniana została his-toria klubu od jego założenia a działacze i sportowcy otrzymali puchary i odznaczenia.
Klub powstał w 1924 r., jego założycielami byli m. in. Rudolf Twardzik, Franciszek Kraski, Alojzy Kubiniok, pierwszym prezesem został wybrany Karol Prachowski. Ci zapaleńcy sportowi mobilizowali miejscową młodzież do gry w piłkę nożną. Drużynę piłkarską, która przyjęła nazwę „Polonia” zgłoszono do rozgrywek po raz pierwszy w 1925 r. Boisko, na którym grali piłkarze znajdowało się na posesji przy ulicy Skotnickiej, która należała do dworu. W 1934 r. została powołana również sekcja Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Sokół”. Od 1936 r. funkcję prezesa pełnił zarządca dworu - porucznik Jan Adamczyk - aż do wojny. Prezes udostępniał konie i wóz drabiniasty na dojazdy piłkarzy na mecze. Klub zmienił wówczas nazwę na Ochotniczą Młodzież Pow-stańczą Łaziska. To potem przysporzyło działaczom kłopotów - w czasie okupacji musieli policji niemieckiej tłumaczyć wybór takiej nazwy. Wzywani na policję byli Alojzy Krupa oraz Antoni Kubiniok. Klub oficjalnie zawiesił działalność, odbywały się jednak nielegalne mecze z sąsiednimi wioskami czy drużynami czeskimi. Po wojnie wznowiono zgłaszając zespół jako jeden z pierwszych do rozgrywek piłkarskich Podokręgu Rybnik w klasie „B” pod nazwą „Unia” Łaziska. W 1949 r. klub powrócił do swojej pierwotnej nazwy „Polonia”.
 
Po zamknięciu boiska ze względu na bójkę oraz ze względu na problemy finansowe drużyna rozpadła się, a zawodnicy rozpoczęli grę w innych klubach sportowych. Odrodzenie jest zasługą Henryka Staszka, który zebrał zawodników, stworzył drużynę i podjął się prezesury klubu. Polonia stopniowo awansowała do klasy A, poprawiano infrastrukturę sportową budując szatnie i garaż dla zakupionego ze składek autobusu. W tymże czasie na boisku w Łaziskach goszczono tak znane pierwszoligowe zespoły jak kilkakrotny mistrz Polski Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Górnik Zabrze czy czeską drużynę z Frydka-Mistka. Najistotniejszym wydarzeniem sportowym było zdobycie mistrzostwa klasy A w sezonie 1979/80 a tym samym awans do klasy terenowej. Z okazji jubileuszu 75-lecia zakupiono ze składek społecznych sztandar klubowy, który oznaczony został złotą oznaką PZPN. W 2003 r. powstała za sprawą Ulricha Weisingera sekcja judo. Klubem obecnie kierują prezes Zbigniew Klimek, wiceprezesi Andrzej Surma i Jan Mrok oraz sekretarz Zdzisław Widenka.
 
Podczas obchodów 80-lecia przedstawiciel Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach płk Władysław Drożdżal przekazał prezesowi Zbigniewowi Klimkowi Dużą Złotą Honorową Odznakę PZPN. Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej srebrne odznaczenie otrzymał Eugeniusz Jarząbek a brązowe - Emeryk Czyż, Henryk Sosna, Andrzej Surma i Zbigniew Klimek. Odznakami i statuetkami wyróżniono kilkudziesięciu działaczy i sportowców. Przedstawiciele władz gminy Godów przewodniczący Rady Eugeniusz Tomas i wicewójt Franciszek Gajdosz przekazali klubowi w darze m.in. piłkę z Mistrzostw Europy w Portugalii, życząc, by piłkarze osiągnęli podobny poziom sportowy jak uczestnicy tej imprezy. Życzenia składały delegacje klubów sportowych z terenu gminy Godów, przedstawiciele władz powiatowych a także organizacje i stowarzyszenia działające w Łaziskach. Prezes Zbigniew Klimek dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów 80-lecia klubu, pamiątkowe statuetki otrzymali przedstawiciele sponsorów, którymi byli: Urząd Gminy Godów,  Rada Gminy Godów, Browary Tyskie, Radio Katowice, Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, firmy „Klimex, „Oktan-Serwis”, „Mrok”, piekarnia Grażyna i Tadeusz Sobalów oraz Kozielski z Godowa, OSP Łaziska, SKR Łaziska, masarnie Kozieł z Godowa i Seget z Lubomi, zakład wędliniarski Kałuża z Rogowa. Po części oficjalnej z koncertem wystąpiła orkiestra dęta kopalni „Rydułtowy” z mażoretkami, zagrał zespół „Universe” a zakończenie odbyła się zabawa taneczna. Następnego dnia rozegrane zostały mecze drużyn młodzieżowych z Łazisk i Lutyni Dolnej na Zaolziu, oldbojów Polonii i seniorów Interu Krosztoszowice a niewątpliwą atrakcją były boiskowe zmagania zespołów Polonii i Odry Wodzisław. Odbyły się pokazy samoobrony i judo, przeprowadzono loterię fantową a na zakończenie sportowego festynu odbyła się zabawa taneczna.

(jak)