7 wycieczek rowerowych po Orawie
1. Do skarbów polskiej Orawy (40 km)
Podwilk - Zubrzyca Górna (częś-ciowo szlakami: niebieskim i zielonym) - Zakamionek - Jabłonka - Studzianki Orawskie (Szklary) - Orawka - Podwilk
Na trasie: kościół w Orawce, skansen w Zubrzycy Górnej, w Studziankach jedna z ostatnich w terenie dzwonniczek przeciwburzowych (na zdjęciu).
Ciekawostka: na Orawie i Podhalu wierzono, że dźwięk sygnaturek z dzwonniczek odstrasza płanetników, sprowadzających burzowe chmury.
2. Przez Orawskie Działy (35 km)
Podwilk - Przełęcz Spytkowicka (szlak niebieski) - Żeleźnica (szlak żółty) - Podszkle - Markówka - Dol. Wisielca - Orawka - Groń - Podwilk.
Na trasie: orawskie wioski i Żeleźnica (913 m), najwyższy szczyt Pasma Podhalańskiego na wschodniej granicy Orawy.
Ciekawostka: orawskimi działami nazywa się długie grzbiety, opadające na południe z Babiej Góry i Pasma Polic. Między nimi powstały orawskie wsie: Lipnice (Mała i Wielka), Zubrzyce (Górna i Dolna), Oravská Polhora, Oravská Lesna.
3. Szlakiem rajdów „Danielki Bike Extreme” (16 km)
Podwilk - Kuligowa Góra - Danielki - Podwilk.
Na trasie: przysiółek Danielki w masywie Pająków Wierch (934 m). W okolicy organizowane są od kilku lat maratony rowerowe. Wąskie, kamieniste i strome drogi z koleinami od kół pojazdów zwożących drewno stawiają rowerzystom wysokie wymagania techniczne i kondycyjne.
Ciekawostka: Danielki (administracyjnie należą do Orawki) są najwyżej położonym osiedlem polskiej Orawy; kilkanaście zagród, kaplica i dzwonniczka.
4. Od skansenu do skansenu (55 km)
Oravice - Brestova (Múzeum oravskej dediny) - Habovka - Oravský Biely Potok - Podbiel - Tvrdošin - Trstená - Liesek - Vitanová - Oravice
Na trasie: skansen w Brestovej (na zdjęciu), „żywy” skansen w Podbieli oraz Oravský Biely Potok - wieś z tradycjami kamieniarskimi od XVIII wieku.
Ciekawostka: w Liesku zachował się budynek dawnej stacji kolejowej, a w okolicy nasypy.
Tędy biegła zamknięta po wojnie i zdewastowana linia kolejowa z Nowego Targu do Trstenej.
5. Do Orawskiego Zamku (60 km)
Námestovo - Tvrdošin
- Podbiel - Oravský hrad - Prislop - Hruštin - Námestovo.
Na trasie: najcenniejsze zabytki słowackiej części regionu: kościół w Tvrdošine (XVII w.) oraz Orawski Zamek (XIII-XVIII w.; na zdjęciu).
Ciekawostka: muzeum zamkowe założono jako jedno z pierwszych
na Słowacji (wówczas Górne Węgry) w 1868 r.
6. Przez granice (70 km)
Oravice - Vitanová - Suchá Hora (torfowisko Rudne) - Czarny Dunajec - Piekielnik - Chyżne - Jabłonka - Trstená - Cˇimhová - Oravice
Na trasie: granice państwowe i… geograficzne (Orawy z Podhalem; zlewisk Morza Czarnego i Bałtyku); torfowiska w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej (więcej: www.podroze.pl) i góry otaczające kotlinę.
Ciekawostka: na Baligówce (k. Piekielnika) bierze początek potok Piekielnik, rozdzielający się na dwa ramiona, spływające na Orawę i Podhale (zjawisko bifurkacji; łac. bi - dwa i furca - widły).
7. Wokół zbiornika (60 km)
Námestovo - Bobrov - Zubrohlava - Oravská Polhora - Przywarówka - Lipnica Wielka - Jabłonka - Chyżne - Trstená - Ústie nad Priehradou
- Slanická Osada - Námestovo
Na trasie: ciekawe miejscowości słowackiej i polskiej Orawy; trzeba korzystać z całodobowego przejścia w Chyżnem i turystycznego przejścia w Przywarówce (na zdjęciu okolice Bobrova).
Ciekawostka: na starej plebanii w Chyżnem vis-á-vis neogotyckiego kościoła znajduje się zbiór strojów, narzędzi, naczyń i przywożonych z Ameryki zegarów.
Paweł Wroński