Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (225) Data wydania: 18.05.04

Na ostatni moment

Realizacja wariantu społecznego jest praktycznie niemożliwa. Nie da się bowiem otoczyć wsi ogromnymi wałami i na dodatek zmieniać cały projekt ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Wciąż nie wiadomo, czy rząd Polski wystąpi o dofinansowanie budowy zbiornika „Racibórz” z unijnego funduszu Spójności.
Temat zbiornika elektryzuje nadodrzańskie miejscowości, od Raciborza po Wrocław. Brak zgody mieszkańców Nieboczów na wysiedlenie oznacza duże opóźnienie w realizacji inwestycji wartej według obecnych szacunków około 600-700 mln zł. Nieboczowianie chcą, by zrealizować ich wariant zakładający otoczenie wsi wałami. Spowoduje to zmniejszenie pojemności czaszy i zwiększenie kosztów.
 
Ten wariant jest niemożliwy do zrealizowania - oświadczył wprost Andrzej Szczeponek, zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Subregionu Zachodniego, które 10 maja odbyło się w Raciborzu. Powód? Wariant ten jest znacznie droższy i wymaga przeprojektowania całego systemu ochrony powodziowej w dorzeczu Odry. Gdyby się na to zdecydować budowa opóźniłaby się o około dwa lata - dodał.
 
Rząd obstaje więc przy wariancie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wymaga on wysiedlenia wsi Nieboczowy. Do 15 lipca unijni eksperci powinni otrzymać wniosek o dofinansowanie z funduszu Spójności. Do tego czasu na pewno nie uda się załatwić sprawy Nieboczów. Szczeponek poinformował, że najbardziej prawdopodobne jest połączenie dwóch projektów: budowy zbiornika i ochrony Wrocławia. Takie rozwiązanie pozwoliłby zatrzymać pieniądze z UE na Śląsku. Byłoby niedobrze, gdyby Śląsk stracił szansę na unijne wsparcie - komentuje senator Adam Graczyński, szef senackiej Komisji Ochrony Środowiska.
 
(waw)