Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (224) Data wydania: 11.05.04

Pięć sposobów na cokół

Cokół to dolny pas elewacji, który zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem. Powinien być wykonany z trwałych materiałów, które nie tylko będą ozdobą budynku, ale też barierą dla wilgoci. Cokół sięga zazwyczaj do poziomu podłogi parteru. Aby dostatecznie zabezpieczył elewację przed zabrudzeniem przez odbijające się od ziemi krople deszczu, musi mieć wysokość co najmniej 20 cm. Sposobów wykańczania cokołu jest wiele. My prezentujemy te, które przy odrobinie umiejętności można wykonać samodzielnie.
Płytki klinkierowe
 
Wykończony płytkami klinkierowymi cokół do złudzenia przypomina mur z cegieł klinkierowych. Jest jednak od niego znacznie cieńszy, a więc dużo lżejszy. Płytki klinkierowe mają zaledwie 8-21 mm grubości. Pozostałe ich wymiary są zbliżone do wymiarów cegły. W każdym opakowaniu oprócz zwykłych płytek znajdują się też płytki narożne, dzięki którym okładzina doskonale imituje mur z cegieł. Płytki przykleja się na mrozoodporną i elastyczną zaprawę klejową, po dwóch-trzech dniach spoiny między płytkami trzeba wypełnić elastyczną i mrozoodporną zaprawą do fugowania klinkieru.
 
Płytki i płyty kamienne
 
Tego typu cokół jest efektowny, ale i kosztowny. Wykonuje się go najczęściej z piaskowca bądź wapienia, choć zdarzają się cokoły z granitu czy marmuru. Wielkość płytek może być różna, począwszy od małych elementów, przypominających wymiarami cegłę, aż po duże płyty szerokości równej wysokości cokołu. Płytki mają różną fakturę: są gładkie o szlifowanej lub polerowanej powierzchni, również o powierzchni groszkowanej, albo łupanej. Płytki przyklejamy do muru na specjalną zaprawę klejową do kamienia. Wapienie i
piaskowce po ułożeniu trzeba dodatkowo zabezpieczyć środkiem hydrofobizującym.
Sztuczny kamień
 
Do złudzenia przypomina kamień naturalny, choć wykonany jest z betonu. Dzięki dodatkom uszlachetniającym i wypełniaczom jest mrozoodporny, a przez dodanie do masy barwnika nabiera koloru kamienia naturalnego. Może imitować kamień skalny, rzeczny lub łamany. Przed kupnem kształtek należy zwrócić uwagę na dokładność i jakość ich wykonania, od tego bowiem będzie zależał ostateczny efekt. W zależności od zaleceń producenta kształtki przykleja się na zwykłą lub elastyczną zaprawę klejową.
 
Płytki żywiczne
 
Mogą imitować cegłę klinkierową oraz piaskowiec. Ich grubość to zaledwie 3 mm. Dzięki swej elastyczności umożliwiają pokrywanie nawet powierzchni łukowych. Można je także zaginać na narożnikach ściany. W razie konieczności płytki można przyciąć nożyczkami. Przykleja się je zarówno do betonu czy tynku, jak i na warstwę ocieplenia. Ich powierzchnia może być gładka lub ryflowana. Płytki mają długość 24 cm lub 36 cm (te dłuższe służą do oklejania narożników) i standardową wysokość 5,2 cm.
 
Tynk mozaikowy
 
Tynk ten zawiera drobne kruszywo średnicy od 0,8 mm do 3 mm i po ułożeniu daje efekt różnokolorowej mozaiki. Dzięki temu, że spoiwem w tynku jest żywica, jest on wodoszczelny, a zarazem paroprzepuszczalny, odporny na mróz i uszkodzenia mechaniczne. Tynk mozaikowy nakłada się ręcznie. Jedynym potrzebnym nam narzędziem jest paca ze stali nierdzewnej. Niektórzy producenci zalecają, by przed nałożeniem tynku narzucić warstwę z tynku podkładowego. Zwiększy on przyczepność do podłoża.
 
Maria Gadomska, „Murator”