Zapobiegajmy pożarom
Pod takim hasłem odbył się kolejny Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej w remizie OSP w Radlinie II. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników na terenie całego powiatu - eliminacje przeprowadzano w szkołach oraz jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej. Taki sam temat miał także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży.
Celem jest uświadomienie młodzieży przyczyn i skutków pożarów - mówi Jerzy Szkatuła, prezes Zarządu Powiatowego OSP. Powodują one zagrożenia dla życia i mienia ludzkiego a także środowiska naturalnego roślin i zwierząt. W ten sposób chcemy zachęcić młodzież do zapobiegania pożarom. Organizatorami turnieju są Zarząd Powiatowy OSP, OSP Radlin II oraz Starostwo Powiatowe, które ufundowało nagrody.W turnieju powiatowym wzięli udział najlepsi uczestnicy z eliminacji gminnych - po jednym z każdej gminy powiatu wodzisławskiego. Rywalizowano w dwóch grupach wiekowych - starszej i młodszej. Zawodnicy odpowiadali na pytania przygotowane przez Zarząd Główny Związku OSP RP. Musieli się wykazać znajomością zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, sprzętu strażackiego, przepisów przeciwpożarowych oraz struktury działalności Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
W grupie młodszej wygrał Przemysław Porwoł z OSP Pszów, drugie miejsce zajął Marcin Rabas z OSP Lubomia, trzecie - Michał Palarczyk z Wodzisławia, 4. Bernadeta Liśnikowska z Gogołowej a piąte Damian Janeta z Godowa.
Wśród starszych uczestników turnieju kolejność była następująca: zwyciężył Jerzy Tront z Pszowa, drugi był Dawid Fortuna z Wodzisławia a trzeci - Michał Krzyształa (również z Wodzisławia).
Na konkurs plastyczny napłynęło wiele prac - również od najmłodszych dzieci. Bardzo często przedstawiały one strażaków w czasie prowadzenia akcji gaszenia pożaru. Rysunkami udekorowana była sala remizy OSP Radlin II podczas turnieju wiedzy pożarniczej. Po zakończeniu tego turnieju członkowie jury oceniali nadesłane prace plastyczne. Wyniki są następujące: przedszkolaki - 1. Publiczne Przedszkole w Turzy Śląskiej (praca zbiorowa), 2. Jakub Hajduga z Godowa, 3. Martyna Tomas z Lubomi; klasy I-III - 1. Lucyna Bujok z SP Łaziska, 2. Agata Tytko z SP 1 Pszów, 3. Patrycja Stukator z SP Gołkowice; klasy IV-VI - 1. Małgorzata Grabarczyk i Sylwia Sylwesiuk z Czyżowic, 2. Paweł Mędrak ze Skrzyszowa, 3. Judyta Szryt z SP 2 Pszów; gimnazjaliści - 1. Piotr Janczyk z Wodzisławia -Zawady, 2. Magdalena Adamczyk z Gołkowic, 3. Sławomir Latocha z Pszowa. Wyróżniono również prace z Domu Pomocy Społecznej w Jedłowniku, których autorkami były Marlena Dudowska, Marzena Róg, Małgorzata Oleś i Wioletta Potaś.
(jak)