Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (219) Data wydania: 06.04.04

Kokocza już nie ma

Uroczysta procesja w Niedzielę Palmową wokół czyżowickiego kościoła była w tym roku wyjątkowo barwna. Uczestniczyły w niej delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości w ludowych strojach ze swoimi palmami, wykonanymi na konkurs ogłoszony przez WDK Czyżowice. Największą z nich wykonały właśnie gospodynie z Czyżowic.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na palmę wielkanocną ogłoszony przez Wiejski Dom Kultury. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe, gimnazja i  Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Gorzyce. Prezentacja palm odbyła się w Niedzielę Palmową, po ich poświęceniu w czyżowickim kościele uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Wiejskiego Domu Kultury.
 
Uczestnicy konkursu wykonali bardzo różnorodne palmy, jedne były dziełem szkolnych dzieci, inne - bardziej tradycyjne - zrobiły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.
 
Czyżowickie KGW zabrało się za przygotowanie palmy już w czwartek. Przygotowały w tym celu kilkumetrowy kij, do którego przywiązywały gałązki różnych drzew i krzewów oraz kwiaty.
 
W tradycyjnej palmie zawsze musiała być brzózka i kokocz - mówią kobiety. Używało się też gałązek agrestu, wiśni oraz czerwonej wierzby. Teraz kokocz już trudno spotkać, kiedyś z jego nasion wykonywało się różańce. Gałązki potrzebne do palmy wcześniej się ucinało i wstawiało do wody, żeby się rozwinęły liście. Palmę owijało się czerwoną wierzbą. Po poświęceniu jej w kościele trzeba było każdego z domowników przynajmniej raz nią uderzyć. Potem z gałązek robiło się krzyżyki, które się przybijało pod dachem i nad drzwiami. Miało to chronić przed ogniem i piorunami.
 
Konkurs na palmy wielkanocne został w Czyżowicach zorganizowany po raz pierwszy, jest czymś nowym. Jego celem jest podtrzymywanie zwyczajów związanych z Wielkanocą. Przygotowywane palmy nie są już z pewnością całkowicie zgodne z dawnymi śląskimi tradycjami, ale wiele elementów przetrwało. Czyżowickie gospodynie do wykonania swojej palmy użyły bazi, bukszpanu, gałązek laurowych, modrzewia, forsycji, juki, różnych kwiatów ogrodowych i doniczkowych. W Czyżowicach jeszcze trzy lata temu w poniedziałek wielkanocny kawalerowie chodzili od domu do domu z kokotem. Dziś ten zwyczaj nie jest już kultywowany.
 
(jak)