Nie udawaj macho
Mężczyźni latami nie przyznają się do kłopotów z oddawaniem moczu. Boją się badania gruczołu krokowego. Źle pojęta męskość utrudnia lub wręcz skraca im życie.
Pan Karol unikał lekarzy. Śmiał się z kolegów, którzy łykali tabletki. Czy ja baba jestem - odpowiadał żonie, gdy namawiała go na badania kontrolne. Zamiast do lekarza wolał iść na ryby. Kiedy wreszcie wybrał się do urologa, na przestrogi było za późno. W szpitalu zoperowano mu gruczoł krokowy. Ma za sobą chemioterapię. Stracił pewność siebie. Przyznaje, że sam sobie zaszkodził. To przez fałszywy wstyd - mówi. O zdrowie trzeba dbać, ale zrozumiałem to zbyt późno.
Zachowaj sprawność
Aż 83 proc. mężczyzn pomiędzy 50 a 80 rokiem życia jest aktywnych seksualnie. Deklarują, że współżyją 5 razy w miesiącu. Ale zaniedbują badania profilaktyczne, czym mogą doprowadzić do tego, że ta sfera ich życia pozostanie tylko wspomnieniem. Gdyby zgłosili się do lekarza w odpowiednim czasie, mogliby uniknąć ciężkiej choroby.
Prostata, inaczej gruczoł krokowy nazywany też sterczem, jest jednocześnie mięśniem i gruczołem. Jako mięsień wspomaga wytrysk nasienia i oddawanie moczu, a poprzez sąsiadujące z nim nerwy umożliwia erekcję i przeżywanie orgazmu. Jako gruczoł produkuje substancję, która z plemnikami i wydzieliną pęcherzyków nasiennych tworzy nasienie. Jeśli jego praca zostanie zaburzona, mężczyzna nie ma erekcji, co może być początkiem poważnych zaburzeń emocjonalnych, kłopotów z partnerką, a nawet depresji. Czuje się przedwcześnie postarzały. Tylko zdrowa prostata to radosny seks do późnej starości.
Łagodny przerost prostaty to dziś najbardziej rozpowszechniona męska dolegliwość. Dotyczy prawie 2 milionów Polaków. Zaczyna się niegroźnie, już około 30 roku życia. Na początku mężczyzna nie odczuwa żadnych dolegliwości. Mogą się pojawić dopiero po 10-15 latach. Objawy łatwo zaobserwować. Mężczyzna częściej wstaje w nocy do toalety, ale wychodzi z niej z poczuciem, że pęcherz jest wypeł-niony. Mocz wypływa mniej intensywnym, przerywanym lub zanikającym strumieniem. Kiedy już nie może sobie z tym poradzić, idzie do lekarza. Niekiedy jest zbyt późno, aby uchronić się przed operacją.
Tymczasem przerost prostaty można leczyć. Jeżeli przerośnięty gruczoł uciska cewkę moczową i w niewielkim stopniu utrudnia oddawanie moczu, trzeba regularnie odwiedzać lekarza i zmienić nawyki żywieniowe, przede wszystkim ograniczyć ilość płynów wypijanych wieczorem. Jeśli zmiany bę- dą większe, lekarz przepisze leki, które zmniejszą dolegliwości występujące przy oddawaniu moczu. Farmaceutyki nowej generacji, tzw. alfa-blokery, skutecznie zwalczają podstawową dolegliwość i nie obniżają sprawności seksualnej.
Poradnia M
Żeby przełamać bariery wstydu, z inicjatywy prof. Józefa Matycha w kwietniu 2002 r. powstała pierwsza poradnia tylko dla mężczyzn. Teraz Łódź ma już trzy takie przychodnie. Oprócz urologów przyjmują również seksuolog, androlog i psycholog. Do każdego specjalisty można przyjść bez skierowania. Dwie pierwsze wizyty są bezpłatne, za następne trzeba zapłacić. W ich ramach wykonuje się cztery badania: palpacyjne prostaty, usg. prostaty oraz nerek, a także oznaczenie antygenu stercza PSA. Najprostsze, ale i najskuteczniejsze jest badanie palpacyjne, czyli palcem przez odbyt (per rectum), które może przeprowadzić każdy urolog - mówi dr n. med. Paweł Jałmużna. Niektórym wydaje się to krępujące, ale naprawdę nie ma powodu, żeby się wstydzić lekarza. Badanie trwa krótko i nie boli. Wykryje najmniejsze zmiany prostaty, które nie powodują jeszcze dokuczliwych objawów, ale mogą być początkiem groźnej choroby - raka gruczołu krokowego.
Usg. pozwala ocenić kształt i wielkość prostaty. Robimy także usg. nerek - mówi dr Jałmużna. Wielu panów cierpi z powodu kamieni nerkowych, które mogą zablokować drogi moczowe. Jeżeli podejrzewamy nowotwór, oznacza się antygen sterczowy PSA. Na stu panów średnio u dwóch rozpoznawany jest nowotwór gruczołu krokowego.
Gdybym wiedział, że istnieje poradnia tylko dla mężczyzn, może moja choroba miałaby inne zakończenie - mówi pan Karol. Dziś gorąco namawiam innych mężczyzn, żeby nie lekceważyli zdrowia i nie odkładali wizyty u lekarza na ostatnią chwilę.
Gdzie po pomoc
Informacje o objawach łagodnego przerostu prostaty oraz terminach i miejscach bezpłatnych badań można znaleźć na stronach internetowych Fundacji Męskie Sprawy: www.MeskieSprawy.org. Zamieszczona tam mapka Polski pomoże ci odnaleźć najbliższy gabinet lekarza urologa, do którego możesz się zgłosić po pomoc. Kolejna tura badań profilaktycznych odbędzie się we wrześniu. O miejscu i czasie akcji organizatorzy poinformują na swojej stronie internetowej. l Poradnia Urologiczna ZOZ Łódź Bałuty, ul. Krawiecka 10a, tel. (42) 655-30-39.
Wojciech Wacyn