Pięć lat na scenie
Pokaz multimedialny oraz spektakl „Pod wielkim dachem nieba” uświetnił obchody piątej rocznicy istnienia grupy teatralnej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. W spotkaniu wzięło udział wielu uczestników grupy teatralnej - także ci, którzy już ukończyli pszowską szkołę.
Grupę założyła i prowadzi Mirela Chodyko, w ciągu pięciu lat przygotowała wiele przedstawień, które były wystawiane nie tylko na terenie szkoły. Największe osiągnięcia zespołu to Grand Prix Radlińskich Betlejek oraz nagroda w Ogólnopolskim Konkursie o Rodzinie, zorganizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej za spektakl „Zbuduję dom z cegieł miłości”.
Pokaz multimedialny obrazował pięcioletnią działalność grupy teatralnej, przedstawiono wiele zdjęć a także krótkie filmy ze spektakli, wyjazdów i warsztatów, w których brali udział członkowie zespołu. Oczywiście nie mogło również zabraknąć występu młodych aktorów. Zaprezentowany spektakl o tematyce bożonarodzeniowej skłaniał widzów do refleksji przy pomocy bardzo różnorodnych środków artystycznych - tańca, muzyki i gry aktorskiej.
Działalność zespołu to nie tylko przedstawienia, ale także wyjazdy do Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, akcje charytatywne, wyjazdy integracyjne czy udział w warsztatach teatralnych - mówi Mirela Chodyko. Grupa teatralna powstała we wrześniu 1998 r., jej trzon stanowili uczniowie klas pierwszych Liceum Zawodowego oraz Technikum Samochodowego. Pierwsze przedstawienie, które przygotowaliśmy miało tytuł „Na początku było słowo”. Zawsze interesowałam się teatrem, to moje hobby, dlatego też założyłam w szkole grupę teatralną. Poprzez teatr młodzież uczy się aktywności życiowej, dzięki temu, że ciągle są chętni do pracy, zespół może istnieć. W ciągu pięciu lat przewinęło się około 180 uczniów, w niektórych przedstawieniach brało udział bardzo wiele osób. Przygotowaliśmy sześć spektakli bożonarodzeniowych, jedno wielkanocne oraz kilka innych z okazji różnych świąt szkolnych. W najbliższym czasie chcemy opracować przedstawienie na podstawie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Cieszę się, że na rocznicowe spotkanie przyszło tyle osób, które uczestniczyły w naszych spektaklach. Przyjechał ks. Michalski, który z nami pracował a teraz jest w Czerwionce. Chętnych do udziału w grupie teatralnej jest coraz więcej, młodzież chce uczestniczyć w przedstawieniach.
W przygotowaniu rocznicowego spotkania pomogli rodzice a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz miasta, powiatu i miejscowej parafii.
(jak)