Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (210) Data wydania: 03.02.04

Najważniejsze nie zapomnieć

„Załadowano nas w gołe, otwarte wagony towarowe. Po ile osób do każdego? - Nie wiem. W każdym razie ostatnie więźniarki wpychano na siłę, by móc zamknąć zasuwę. Ścisk był taki, że o siadaniu nie było mowy” - wspomina jeden z uczestników „Marszu śmierci”. 20 stycznia obchodzono 59 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
Głównym punktem uroczystości była msza św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oprócz harcerzy i kombatantów uczestniczył w niej m.in. prezydent miasta Adam Krzyżak oraz wicestarosta Józef Żywina, a także przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Wala. Podczas homilii ks. proboszcz Bogusław Płonka przedstawił najważniejsze fakty obrazujące cierpienia ludzi, prowadzonych z Oświęcimia. Zwrócił się również z apelem do młodzieży zgromadzonej w kościele, by prawdę o tamtych wydarzeniach przekazywali następnym pokoleniom. Chcemy sobie uświadomić, co przeżywali więźniowie, jaki był ich los, który zgotowali im inni ludzie, o ile tak możemy o nich powiedzieć - mówił ks. B. Płonka. Początek roku 1945 dokładnie pamięta uczestnik marszu śmierci Benedykt Kozielski. To było tragiczne i żadne słowa nie opiszą tych cierpień. Dzisiaj najważniejsze jest, aby o tym nie zapomnieć. Cieszę się, że młodzież poznaje tę tragiczną historię - mówi jedyny żyjący na ziemi wodzisławskiej świadek tych wydarzeń.
 
W styczniu 1945 r. hitlerowcy potraktowali Wodzisław jako punkt docelowy pochodu więźniów ewakuowanych z obozu oświęcimskiego. Z tutejszej stacji kolejowej od 21 do 23 stycznia do innych obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy wywieziono ponad 20 tys. kobiet i mężczyzn. Tylko niewielką cześć więźniów, ok. 2 tys., skierowano na zachód drogą pieszą. Przypominają o tym tablice pamiątkowe znajdujące się na terenie miasta. Ponad 30 lat temu jedną z nich odsłonięto na budynku wodzisławskiego dworca. To tutaj oprawcy zamordowali 30 więźniów. Kolejna tablica znajduje się na ul. Michalskiego w pobliżu Miejskiego Domu Kultury. Według zeznań świadków, na terenie znajdującego się tutaj zakładu zamordowano 10 osób. Ponadto na wschodnim skraju miasta na tzw. Górze Piaskowej istnieje grób 42 ofiar ewakuacji. Warto dodać, że w naszym regionie podobne mogiły znajdują się w Bziu, Jastrzębiu, Mszanie, na Wilchwach i w Marklowicach. Łącznie w mogiłach tych pochowano 135 osób.
 
(raj)