Prawo dla każdego
Zmiana zarządcy
Chcielibyśmy zmienić zarządcę naszej wspólnoty mieszkaniowej. W jaki sposób możemy to zrobić? - czytelnik
Forma dokonania powyższej czynności zależy od tego, na jakiej podstawie obecny zarządca sprawuje zarząd budynkiem. Przepisy ustawy o własności lokali rozróżniają bowiem zarządcę oraz zarząd wspólnoty. Zarządcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna lub prawna, której właściciele lokali w umowie zawartej w formie aktu notarialnego powierzyli zarząd nieruchomością wspólną. Taka umowa zawarta pomiędzy wszystkimi właścicielami lokali może być zawarta przy wyodrębnianiu lokali lub w późniejszym terminie. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu. Powołana umowa notarialna powinna określać sposób sprawowania zarządu nieruchomością wspólną.
Jeśli zatem zarządca został ustanowiony w powyższy sposób, jego odwołanie oraz zmiana sposobu zarządzania będą wymagały uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Na mocy przepisów przejściowych ustawy o własności lokali, do czasu ustanowienia przez właścicieli zarządu lub powierzenia zarządu osobie trzeciej, zarząd powinien być sprawowany przez jednostkę organizacyjną właściciela (Skarb Państwa lub gmina), do której stosuje się odpowiednio przepisy o zarządcy. Należy zatem przyjąć, że zmiana sposobu sprawowania zarządu nad nieruchomością wspólną będzie wymagać uchwały zaprotokołowanej przez notariusza. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 15 stycznia 2002 r. (sygn. akt I Aca 995/2001 wskazał), że wynikająca z art. 18 ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali szczególna forma przewidziana dla uchwały dotyczyć będzie zmiany sprawowania zarządu, uprzednio powierzonego osobie trzeciej, nie zaś zmiany osoby sprawującej zarząd. Oznacza to zatem, że sama zmiana zarządcy, bez zmiany sposobu sprawowania zarządu nad budynkiem, nie wymaga formy uchwały zaprotokołowanej przez notariusza.
Jeżeli nie ustanowiono zarządcy w ten sposób, oznacza to, że wspólnota posiada jedynie zarząd. W jego skład mogą wchodzić zarówno właściciele lokali, jak i osoby spoza ich grona. Odwołanie takiego zarządu lub jego części wymaga jedynie uchwały właścicieli lokali. Możliwe jest przy tym pisemne głosowanie nad powyższą uchwałą.
Cezary Grzybowski „Gazeta Prawna”
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903)
Zmiany w szkoleniach kierowców
Kandydaci na kierowców już od kwietnia spędzą więcej czasu na zajęciach teoretycznych oraz za kół-kiem samochodu. Zwiększy się minimalna liczba godzin zająć praktycznych - np. dla kategorii B lub B1 wyniesie ona 30 godzin, a nie jak dotychczas - 20. Więcej na ten temat - za tydzień.