W skrócie - powiat wodzisławski
WODZISŁAW
24 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury od godz. 12.00 do 20.00 odbędą się III Warsztaty Taneczne, które poprowadzi choreograf Cezary Gruszka z Radomia. Głównym punktem zajęć będą tańce latynoamerykańskie.
20 stycznia o godz. 16.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbędą się zajęcia plastyczne. Już tradycyjnie poprowadzi je artysta plastyk Franciszek Nieć. 22 stycznia z kolei o godz. 10.00 uczniowie szkół podstawowych zmierzą się w konkursie wiedzy „Mądra głowa. Ponadto 29 stycznia o godz. 10.00 rozpoczną się tutaj zajęcia integracyjne z cyklu „Godzina radości”.
22 stycznia o godz. 10.00 nastąpi uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy SP 21. Była to jedna z większych inwestycji realizowanych przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Kolejną salą, znacznie większą, jest budowany obiekt przy SP 8. Pierwsze zajęcia odbędą się tutaj prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
Już w najbliższy piątek, 23 stycznia o godz. 15.00 w kościele pw. św. Herberta na os. XXX-lecia, odbędą się eliminacje „X Wodzisławskich Spotkań Kolędowych”. Co roku w imprezie bierze udział kilkanaście chórów. Koncert laureatów zaplanowano z kolei na niedzielę 25 stycznia. Początek imprezy o godz. 15.30.
Radni wyrazili zgodę na zgłoszenie wniosków o dofinansowania kilku inwestycji ze środków funduszu dla Śląska w ramach „Programu łagodzenia w regionie śląskim skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwa węgla kamiennego”. Chodzi o budowę boisk wraz z zagospodarowaniem terenu przy Gimnazjum nr 1, modernizację budynku Urzędu Stanu Cywilnego oraz modernizację ul. Leona. Ponadto jedna z uchwał zakłada modernizację Gimnazjum nr 2 wraz z termomodernizacją tej placówki oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Ewentualnie przyznane środki mają być wykorzystane także na budowę drogi łączącej ul. Bohaterów Warszawy z ul. Strzody, gdzie ma powstać strefa rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości.
RYDUŁTOWY
W Bibliotece Publicznej odbędzie się pierwszy w nowym roku wernisaż Artura Nosiadka „Byłem na końcu świata” (środa 21 stycznia godz. 17.00). Artysta podczas wernisażu zaprezentuje fotografie m.in z Argentyny, Chile, Wysp Wielkanocnych. Goście i miłośnicy fotografii oraz sztuki będą mogli również zobaczyć film poświęcony Hawajom.
Z funkcji radcy prawnego Urzędu Miasta zrezygnowała mecenas Lidia Chrzan.
W budżecie na rok 2004 zabrakło środków na monitoring rynku, mimo wcześniejszym zapowiedziom burmistrza Alferda Sikora, że jest to jedno z ważniejszych zadań miasta w nowym roku.
PSZÓW
Decyzją Rady Miejskiej zwiększono przychody i wydatki środków specjalnych o 22,8 tys. zł. Całą kwotę przeznaczono na wydatki bieżące w dziedzinie transportu i łączności oraz cząstkowe remonty dróg.
W niedziela 25 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się koncert noworoczny „Od Offenbacha do Bernsteina” w wykonaniu Orkiestry Dętej KWK „Anna” pod batutą Wiktora Kamczyka oraz zespołu majoretek. Gościnnie wystąpią również soliści; Małgorzata Strąk - sopran i Mieczysław Błaszczyk - tenor. Wstęp wolny.
Podczas ostatniej sesji miasta radni podjęli uchwałę o nowym programie współpracy pomiędzy samorządami a organizacjami pozarządowymi, na płaszczyźnie: pomocniczości, partnerstwa, suwerenności stron i efektywności. Zlecanie realizacji zadań, organizacjom będzie odbywać się po przeprowadzeniu konkursów ofert ale również z inicjatywy fundacji, która złoży ofertę realizacji zadań publicznych. Aby była płynna i skuteczna komunikacja powstał również zespół d/s współpracy z organizacjami, w którego skład wchodzi dwóch członków desygnowanych przez Burmistrza Miasta, dwóch radnych oraz dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych. Kadencja członków Zespołu trwa 4 lata i pokrywa się z kadencją Rady Miejskiej. Zadaniem organizacji pozarządowych, które współpracują z Miastem jest coroczne (do 15 marca) przedstawianie sprawozdań z działalności w zakresie obiętym współpracą.