Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (207) Data wydania: 13.01.04

Na choroby - brotzupa

Setne urodziny obchodziła niedawno Józefa Szkatuła ze Skrzyszowa. Jubilatkę z życzeniami odwiedzili przedstawiciele władz gminy - wójt Józef Pękała i przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Tomas. Tak rzadki jubileusz świętowała liczna rodzina.
Józefa Szkatuła urodziła się 6 stycznia 1904 r. w Skrzyszowie i w rodzinnej miejscowości spędziła całe życie. Pochodziła z wielodzietnej rodziny Smolorzów, rodzice mieli gospodarstwo rolne. Przed wojną pracowała na probostwie, pomagała też przy budowie nowego kościoła. W 1946 r. wyszła za mąż za Alojzego Szkatułę, był on wdowcem i miał czworo dzieci z poprzedniego mał-żeństwa. Urodziły się im dwie córki, pani Józefa wychowała więc sześcioro dzieci. Mąż pracował na kopalniach, żona zajmowała się gospodarstwem. Po rodzicach odziedziczyła hektar pola, które uprawiała. Jeszcze w sędziwym wieku jeździła z dziećmi traktorem na pole. Bardzo długo cieszyła się dobrym zdrowiem, praktycznie nie chorowała. Jak opowiadają córki, nawet nie wiedziała, gdzie jest serce, bo nigdy ją nic nie bolało. Gdy kiedyś źle się poczuła nie umiała zmierzyć sobie temperatury, bo nigdy tego wcześniej nie robiła.
   
Zawsze godała, że lekarzy trzeba unikać - opowiadają córki. Gdy raz się rozchorowała i dostała lekarstwa stwierdziła, że nie będzie ich brała. Powiedziała: Niech sam doktor je zje. Mówiła, że choroba sama jej przejdzie - robiła sobie brotzupę. Nie miała jakiejś specjalnej diety, jadła to co było, lubiła tłuste mięso. Była wrogiem alkoholu. Opowiadała, ze kiedyś było we wsi bardzo wesoło, ludzie zbierali się przy istniejących wtedy w Skrzyszowie stawach, grali i śpiewali. Teraz ludzie spędzają czas przed telewizorem.
   
Mąż pani Józefy był muzykiem-samoukiem. Umiał grać na kilku instrumentach i prowadził orkiestrę przy kopalni „1 Maja”. Często grał na festynach, przychodziła na nie też żona z dziećmi.
 
(jak)