Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (200) Data wydania: 26.11.03

Połączyła ich muzyka

Kamienne gody, czyli 70. rocznicę małżeństwa obchodzili niedawno państwo Klementyna i Henryk Szewczykowie z Łazisk. Ten jubileusz zbiega się z 95. urodzinami męża, żona natomiast w sierpniu ukończyła 91 lat.
Ślub kościelny wzięli 12 listopada 1933 r. w Godowie - Łaziska należały wówczas do tamtejszej parafii. Ślubu cywilnego udzielał im wujek, sołtys Łazisk, były komendant POW. Pani Klementyna wywodzi się z rodziny Kubinioków o tradycjach powstańczych. Urodziła się w Bottrop w Westfalii, gdzie wyemigrował jej ojciec za chlebem. Po pewnym czasie wrócił jednak w rodzinne strony, żeby się ożenić i już z żoną wyjechał ponownie do Niemiec do pracy w kopalni. W Bottrop spędzili 20 lat i tam urodziło się im jedenaścioro dzieci a wśród nich pani Klementyna. W okresie powstań śląskich i plebiscytu rodzina wróciła na Śląsk. Najpierw przyjechał ojciec, którego ściągnął pod pretekstem choroby jego brat - komendant POW. Obaj walczyli w powstaniach a po powrocie części Śląska do Macierzy ojciec ściągnął do Polski całą rodzinę. Za zarobione w Westfalii pieniądze chciał zbudować na ojcowiźnie domek, ale w czasie szalejącej inflacji oszczędności straciły wartość. Początkowo pracował w kopalni „Ignacy”, potem w okresie wielkiego kryzysu był bezrobotny. Rodzina cierpiała biedę i pani Klementyna już jako dziecko musiała pracować przy obrządku i wypasaniu krów.

Pan Henryk urodził się w Turzy-Olszenicy a jego ojciec pracował u właściciela majątku jako kołodziej. Rodzina była również bardzo liczna - Henryk Szewczyk był jednym z czternaściorga rodzeństwa. Większość po dorośnięciu wyjechała z rodzinnej miejscowości. Pan Henryk pozostał przy ojcu, od którego nauczył się kołodziejstwa i ciesielstwa, co mu się w przyszłości przydało.
 Późniejsi małżonkowie poznali się na zabawie w Łaziskach. Ślub wzięli po pięciu latach narzeczeństwa. Jak mówi pani Klementyna, połączyła ich mandolina - pan Henryk umiał grać na tym instrumencie a jego przyszła żona lubiła śpiewać. Pobrali się w trudnych czasach i żyli skromnie w wynajętym pokoju z dwójką dzieci. Otrzymywana zapomoga wystarczała na czynsz i mleko, potem dopiero pan Henryk otrzymał pracę nocnego stróża na teren Łazisk. Podczas okupacji uniknął niemieckiego wojska, gdyż uzyskał pracę w kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Ale niewiele brakowało, by pojechał na front, miał już powołanie i był nawet spakowany, ale w ostatniej chwili udało się załatwić pracę w kopalni, która chroniła od wojska. Przydała się wyniesiona z Westfalii dobra znajomość języka niemieckiego pani Klementyny. Dzięki temu podczas okupacji mogła załatwić wiele spraw - nie tylko dla swojej rodziny, ale i sąsiadów. Przed końcem wojny państwo Szewczykowie stracili cały swój dobytek - na dom w którym mieszkali spadła bomba a pożar pochłonął ich dorobek. Zaczynali więc wszystko od nowa - tak jak 10 lat wcześniej mieszkali znowu w jednym pokoju, tym razem już z trójką dzieci. Pan Henryk znał się na ciesielstwie więc naprawiał dachy zniszczonych domów, potem pracował przy umacnianiu wałów Olzy, robił też koła do wozów i wózki. Żona - tak jak w młodości - pracowała u gospodarzy za mleko czy masło. Po założeniu spół-dzielni produkcyjnej otrzymali w niej pracę i mieszkanie. Po parcelacji dawnego majątku ziemskiego uzyskali
działkę budowlaną i przystąpili do budowy własnego domu. Wprowadzili się do niego w 1960 r. i mieszkają w nim do dziś z córką, zięciem, rodziną wnuczki oraz siostrą pani Klementyny Genowefą Kubiniok, która skończyła 93 lata. Doczekali się 9 wnuków i 18 prawnuków. Liczna rodzina często ich odwiedza, humor seniorom dopisuje a swojego dostojnego wieku dożyli dzięki optymizmowi i pogodzie ducha, zgodzie i wzajemnemu zaufaniu.

Podczas obchodów jubileuszu mał-żeństwa Klementynie i Henrykowi Szwczykom życzenia składali przedstawiciele władz gminy Godów - wójt Józef Pękała, jego zastępca Franciszek Gajdosz oraz zastępca kierownika USC Maria Serwotka.

(jak)