Odznaka dla gołębiarza
Ignacy Basztoń jest jedenastym laureatem uhonorowanym oznaką „Zasłużony dla Miasta Pszów”.
Honorowe odznaki „Zasłużony dla Miasta Pszów”, przyznawane są od 30 listopada 1999 roku. Pierwszą odznakę otrzymała kopania „Anna”. Miasto jeszcze dwukrotnie przyznało zbiorowe odznaczenia: w 2000 roku Ochotniczej Straży Pożarnej i dwa lata później zespołowi muzycznemu „Łzy”. Indywidualne odznaczenia otrzymali: ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, Henryk Topisz, Franciszek Grzegorzek, Maksymilian Hojka oraz trzej członkowie ogródków działkowych: Zbigniew Gorzkowski, Arnold Szymiczek i Stanisław Staszel. Na grudniowej sesji oficjalnie odznakę otrzyma Ignacy Basztoń. Nie wszyscy radni jednak byli skłonni przyznać to odznaczenie radnemu Basztoniowi. Myślę, że uzasadnienie, które zostało przedstawione tak naprawdę nie pokazuje, że odznaczenie należy się radnemu Basztoniowi. Takie podejście może zmniejszyć prestiż jakim jest odznaka „Zasłużony dla Miasta Pszów” i wkrótce, każdy będzie mógł ją otrzymać - powiedział Paweł Kowol na ostatniej sesji. Ostatecznie za uchwałą było 8 radnych, 1 przeciw a 5 się wytrzymało.
Ignacy Basztoń urodził się 23 października 1931 w Rydułtowach. Z Pszowem związany jest od 1957 roku, kiedy podjął budowę domu na jego terenie. Od stycznia 1949 roku działa w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Obecnie jest jego wieloletnim prezesem PZHGP - Oddział Pszów. Jest również założycielem Okręgu Rybnicko - Wodzisławsko - Jastrzębskiego „Śląsk Południe” i od chwili powstania pełni w nim obowiązki sekretarza okręgu.
Pracując społecznie przyczynił się do rozbudowy budynku gospodarczego - ufundował konstrukcję dachową i stolarkę okienną dla budynku. Posiada również wiele odznaczeń m.in. złotą i srebną odznakę za wybitne osiągnięcia - najwyższe odznaczenie PZHGP. Drugą pasją I. Basztonia jest praca z młodzieżą. Swoje wieloletnie doświadczenia zawodowe przekazywał młodzieży w szkole przyzakładowej „PEBEROW” oraz Technikum Budowlanym w Żorach jako specjalista ds szkolenia zawodowego.
Na osiedlu Kościuszki ufundował stół do ping-ponga wraz z kompletnym sprzętem (siatki, rakietki tenisowe).
Robert Steuer