Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (193) Data wydania: 08.10.03

To był gość!

Dzień nauczyciela za pasem, status nauczyciela niestety z roku na rok maleje! Za to np. w okresie międzywojennym był bardzo wysoki, a szacunek, jakim darzyło go społeczeństwo był ogromny. Jako przywilej miał prawo zasiadania w pierwszej ławce w kościele, obok wójta czy dyrektora kopalni. Jednak wymagania w stosunku do niego również nie były małe. Prócz nauczania konkretnego przedmiotu każdy nauczyciel musiał umieć grać na jakimś instrumencie, być także wzorem cnót dla ucznia i ogółu społeczeństwa a także udzielać się w wielu organizacjach i stowarzyszeniach.
Na zajęciach praktycznych dziewczynki szyły i haftowały, a chłopcy strugali z drewna różne figurki. Na lekcji śpiewu nauczyciel grał na skrzypcach a uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni. Na zajęciach cielesnych klasa zwykle grała w dwa ognie, siatkówkę oraz klasy. W szkole uczniowie robili także przedstawienia. Na święta Bożego Narodzenia przedstawiali np. Jasełka. W pierwszej klasie pisało się rysikiem na kamiennych tabliczkach w drewnianej ramce. Do tabliczki przyczepione były dwie gąbki - mokra i sucha ( bogacze mieli prawdziwe z morza). Tornistrów nie było, miały je jedynie bogate dzieci. Biedne nosiły książki pod ręką w płóciennych torbach. Uczniowie siedzieli w dwuosobowych ławkach z pulpitami. Pod pulpitem było miejsce na książki i drewniane piórnik, na pulpicie stał atrament. Do szkoły przez lato chodziło się boso, a zimą w drewnianych pantoflach. Były to podbite stalowymi drutami buty by można się było ślizgać tak jak teraz na łyżwach.

Obowiązki nakładane na ucznia, zwłaszcza na wyższym poziomie kształcenia były także duże: „W szkole obowiązuje uczniów spokój i przyzwoite zachowanie się. Uczniowie mają wstawać gdy wchodzi dyrektor, nauczyciel lub osoba wyższa stanowiskiem i godnością (...). Nie może pod żadnym pozorem wywoływać z lekcji uczeń ucznia. Uczniom zabrania się gier hazardowych, uczęszczania do restauracji, kawiarni, cukierni, piwiarni i innych lokali publicznych, na bale zabawy z tańcami. Uczniom zabrania się palenia tytoniu, obrażania religii, narodowości, współuczniów, wyszydzania cudzych ułomności(...)”.

Dzieci kontrolowane były także przez rodziców, zwłaszcza niepracujące matki, które w sytuacji konfliktowych na linii - uczeń  - nauczyciel brały stronę... nauczyciela.

(amk)