O bezpieczeństwie i ekologii
Kolejny konwent powiatu wodzis-ławskiego, który odbył się w Lubomi, poświęcony był głównie sprawom bezpieczeństwa. Wójtowie i burmistrzowie wysłuchali wystąpień na ten temat komendantów powiatowej straży pożarnej i policji. Przedstawiono również założenia powiatowego programu ochrony powietrza atmosferycznego - promowana będzie wymiana starych kotłów węglowych na retortowe, bardziej wydajne i ekologiczne.
Kazimierz Musialik, powiatowy komendant Państwowej Straży Pożarnej przypominał, że gminy mają obowiązek utworzenia zespołów reagowania kryzysowego. W czerwcu powstał zespół powiatowy, jego szefem jest wicestarosta Józef Żywina a zastępcami komendanci straży pożarnej i policji oraz dyrektor wodzisławskiego ZOZ-u. Jeszcze cztery gminy w powiecie takich zespołów nie powołały. Zespoły reagowania kryzysowego mają wypracować procedury postępowania w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń jak np. katastrofa budowlana czy drogowa, skażenie chemiczne itp. Komendant powiatowy policji Zbigniew Głowacki mówił, że w ostatnim czasie plagami stają się kradzieże samochodów, nagminne jest też łamanie przepisów ruchu drogowego. Z tymi problemami trudno jest sobie poradzić. Opracowany został program zapobiegania przestępczości i na początku października zostanie powołany zespół realizacyjny tego programu, w którym wezmą udział przedstawiciele gmin. Wśród mieszkańców powiatu rozprowadzane są ankiety na temat stanu bezpieczeństwa i możliwości jego poprawy.
Opracowany przez Fundację Efektywnego Wykorzystania Energii program ochrony powietrza atmosferycznego zostanie przedstawiony do zatwierdzenia gminom. Jednym z głównych założeń jest wymiana kotłów węglowych na ekologiczne - retortowe. Z funduszy ekologicznych będzie można otrzymać dofinansowanie nawet 80% kosztów inwestycji. Pieniądze będzie można uzyskać również na termomodernizację budynków czy zastosowanie alternatywnych źródeł energii. FEWE Taki program przeprowadziło już m.in. w Tychach.
(jak)