Bezdomni bez języka
Rola organizacji pozarządowych, znaczenia gwary śląskiej oraz współpracy gospodarczej powiatów, to główne tematy sesji popularno-naukowej zorganizowanej w ramach IV Powiatowych Dni Kultury i Sportu.
W spotkaniu zorganizowanym w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego, oprócz władz powiatowych, uczestniczyli m.in. przedstawiciele sąsiednich gmin, nauczyciele oraz delegacja partnerskiego powiatu Recklinghausen. Prof. Józef Haber, w wykładzie na temat roli organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, zwrócił uwagę na płaszczyzny działania zarezerwowane wyłącznie dla tych organizacji. Problem ten omawiał w aspekcie integracji europejskiej. W jednoczącej się Europie to właśnie organizacje pozarządowe będą najważniejszymi podmiotami integracji nie tylko społecznej, kulturowej, ale również integrującej ze społeczeństwem ludzi niepełnosprawnych lub z różnych względów przez społeczeństwo odrzucanych czy w ogóle nieakceptowanych - podkreślał J. Haber. Jego zdaniem organizacje pozarządowe odgrywają fundamentalną rolę w życiu społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ posiadają największą wrażliwość i poczucie stopnia funkcjonowania sprawiedliwości społecznej. Mają ponadto do spełnienia szereg funkcji. Jak mówił organizacje pozarządowe tworzą impulsy dla działalności, której nie podejmują lub też, z różnych względów, nie chcą podejmować partie polityczne. Nie był on jedynym prelegentem sesji. Maria Pyrchała, dr n. humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa oraz autorka m.in. programu „Gdy mała ojczyzna jest pograniczem”, zwróciła uwagę na przeszłość i teraźniejszość dialektu śląskiego. Mówiła także o ludziach, którzy go tworzyli, pielęgnowali i zachowali. Gwara jest tak ważna, ponieważ jej istotą jest zawarty w niej dorobek kultury pewnej społeczności będący jednocześnie magazynem o rzeczywistości, w której społeczność ta egzystowała(...) Powiedzenie, że bez języka staniemy się bezdomni, w wypadku śląskiej gwary nabiera szczególnego znaczenia - podkreślała M. Pyrchała, która na zakończenie przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą życia codziennego mieszkańców ziemi wodzisławskiej w XIX w. Autorka prezentację zadedykowała swojej babci, która przekazała jej bogactwo śląskiej gwary.
Jednym z tematów sesji była również współpraca gospodarcza powiatów. Na ten temat mówił Peter Hauman. Wiele miejsca poświęcił on także współpracy międzynarodowej szkół.
(raj)