W skrócie - powiat wodzisławski
POWIAT
- Już od października w Wodzisławiu swoją działalność rozpocznie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. W zamiejscowym ośrodku dydaktycznym przy ul. Gałczyńskiego studiować będzie można na kierunku inżynierii środowiska z możliwością wyboru specjalności takich jak np.: roboty inżynierskie w kształtowaniu środowiska czy zagospodarowanie surowców wtórnych i odpadowych. Stosowne porozumienie w tej sprawie wodzisławski starosta Jan Materzok podpisał z przedstawicielami uczelni w poniedziałek 16 czerwca. W przyszłości planuje się również uruchamianie dalszych kierunków kształcenia, związanych m.in. z geologią i górnictwem, a także studiów podyplomowych w zakresie technologii i ekonomiki w inżynierii środowiskowej.
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski w Katowicach rozpoczął realizację programu, którego celem jest pomoc w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier komunikacyjnych. Program PEGAZ 2003 obejmuje trzy obszary, w których można uzyskać pomoc w formie dofinansowania do zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu, do zakupu sprzętu komputerowego oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Wnioski można odbierać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. ul. Bogumińska 15 codziennie w godz. 7.00 do 15 00. Następnie wypełnione należy składać do 30 czerwca w PFRON O/Śląski ul. Pl. Grunwaldzki 8-10/8, 40-950 Katowice, tel. 7869603
WODZISŁAW
- 12 czerwca w dziale muzycznym MiPBP zorganizowano turniej bajkowy dla przedszkolaków. Było to podsumowanie zmagań rozpoczętych już w marcu. Wówczas na pytania nauczycieli odpowiadały wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach. W rozgrywce finałowej rywalizowały trzyosobowe grupy z Przedszkola Publicznego 3, PP 6 i PP 18. Najmłodsi w formie zabawowej odpowiadali na pytania dotyczące znajomości bajek i wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a także odgadywali rysunkowe kalambury. Ponadto każde przedszkole przygotowało dla innej grupy piosenkę oraz scenkę bajkową.
- W ubiegły czwartek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Kazimierza Cichego pt. „Wodzisław Śląski - nasze miasto”. Jak mówi autor, publikacja powstała w ciągu 3 miesięcy i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu wodzisławian. Książka składa się z 60 dwustronicowych rozdziałów zawierających nie tylko historię miasta ale także dzieje najnowsze.
- Zespół taneczny „Miraż”, działający w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” zdobył kolejne trofea podczas Mistrzostw Polski Dance Show. Turniej połączony z eliminacjami do mistrzostw świata i Europy, zorganizowano 7 i 8 czerwca w Siedlcach. Rywalizowało w nim ponad 40 zespołów podzielonych na trzy kategorie wiekowe, wśród nich soliści, duety, mini formacje i formacje taneczne. Najlepiej spośród wszystkich programów artystycznych przygotowanych przez wodzisławski zespół wypadło „Impro”. Tym układem juniorzy wywalczyli II miejsce. Natomiast Jagoda Bojarczuk z tańcem „Happy Day” zajęła V miejsce w kategorii solistów. W kategorii formacji z kolei juniorzy zaprezentowali „Kalejdoskop”, który dał im 7 miejsce. Na tej samej pozycji uplasowały się: Paulina Mrozińska i Barbara Różańska, które wystąpiły z układem „Białe czarne”. Ponadto wśród najmłodszych 9 miejce zajęła Beata Glinka.
- Po rozmowach wiceprezydenta miasta, Jana Serwotki z kierownictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przywrócono korzystne warunki kredytowania budowy oczyszczalni ścieków Karkoszka II. Jeszcze niedawno wydawało się, że gminy zaangażowane w to przedsięwzięcie będą miały spore problemy. Zakładano bowiem, że 26 mln zł zaciągniętej pożyczki musi być spłacone w ciągu trzech lat, a i oprocentowanie kredytu miało być znacznie wyższe od zakładanego.
RYDUŁTOWY
- Aleksandra Piotrowska i Monika Szymanowska, uczennice III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu „Moja przyszłość w Unii Europejskiej”. Przedsięwzięcie realizowane jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz ambasadora UE w Polsce. Finał odbył się 6 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie. Obie uczennice zakwalifikowały się do ścisłego finału - A. Piotrowska zdobyła III miejsce.
PSZÓW
- Nowy radny Józef Szarowski z Krzyżkowic został zaprzysiężony na ostatniej sesji RM. Wszedł on do rady po wyborach uzupełniających, za Piotra Kowola, który został kierownikiem referatu w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.