Sposób na pracodawcę
Zwiększenie szans pozyskania pracy przez młodzież, to główny cel Powiatowego Forum Edukacyjnego. Imprezie towarzyszyły I Powiatowe Targi Edukacyjne, organizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wodzisławiu.
Przedsięwzięcie jest częścią programu „Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego na lata 2004-2008”, przyjętego przez Zarząd Powiatu. Ma on na celu stworzenie długofalowego planu działań w oświacie, dostosowanego do potrzeb społeczności lokalnej, a także poprawienie jakości pracy szkół. Przedsięwzięcie uroczyście zainaugurował wodzisławski starosta Jan Materzok, który zwrócił uwagę, że rozwój edukacji jest jednym z priorytetów realizowanej Strategii Powiatu Wodzisławskiego. Program przyjęty przez Zarząd ma zapewnić przygotowanie młodzieży zgodnie z wymogami rynku pracy. Mam nadzieję, że tego typu inicjatywa zainspiruje przedsiębiorców do jeszcze większej współpracy - mówił starosta. Dodał również, że Zarząd Powiatu prowadzi intensywne rozmowy co do powołania na terenie powiatu Niepublicznego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz punktu Dydaktycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas forum mowa była również o aspiracjach młodzieży powiatu wodzisławskiego, które przygotowano na podstawie przeprowadzonych badań w latach 1999-2002. Na pytania młodzieży odpowiadała również Kornelia Powieśnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. W Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego udzielała uczniom wskazówek niezbędnych w staraniach o pracę. Tego dnia zorganizowano także Targi Pracy oraz I Powiatowe Targi Edukacyjne, przygotowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przy współudziale Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego oraz wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego. Targi adresowane były do uczniów III klas szkół gimnazjalnych, bowiem przed nimi stoi problem podjęcia decyzji, związanej z wyborem dalszego kierunku kształcenia lub właściwego zawodu. Szkoły ponadgimnazjalne w bardzo ciekawy sposób zorganizowały własne stanowiska wykorzystując jednocześnie tradycyjne i najnowsze środki przekazu informacji. Zaprezentowały aktualną ofertę edukacyjną na rok szkolny 2003/2004, osiągnięcia własne oraz warunki sprzyjające rozwijaniu różnorodnych zainteresowań przyszłych uczniów.Pomysł na zorganizowanie tego przedsięwzięcia jest wynikiem obserwacji, poczynionej podczas naszej pracy. Najpierw zwróciliśmy się z nim do pedagogów szkół ponadgimnazjalnych, następnie wysłaliśmy ankietę do dyrektorów gimnazjów. Okazało się, że chęć udziału zadeklarowała większość szkół - mówią Michalina Kowol i Jolanta Jóźwik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zakładamy, że Targi Edukacyjne organizowane będą co roku.
Swoją ofertę zaprezentowała uczniom również Poradnia i już nas-tępnego dnia zgłaszali się gimnazjaliści, by uzyskać pomoc w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
(raj, jak)