Aktorski sprawdzian
Ponad trzydziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Rywalizację jak co roku podzielono na cztery turnieje. W recytatorskim każdy z uczestników mógł zaprezentować utwór poetycki oraz fragment prozy. Oprócz tego uczniowie startowali w turnieju Teatru Jednego Aktora. W tym przypadku mieli pół godziny na zaprezentowanie przedstawienia opartego o dowolny materiał. Rywalizowano również w turnieju Wywiedzione ze słowa. Kategoria ta pozwala na sporą dowolność i można tu zaliczyć utwory, które trudno zakwalifikować jako recytacja, a także jako przedstawienie teatralne. Tak na przykład mówienie artystów przeplata się ze śpiewem lub śpiew z ruchem. Ważne w tym przypadku jest odpowiednie zinterpretowanie słowa. Eliminacje powiatowe były drugim z kolei sprawdzianem wszystkich zawodników, bowiem pierwszy przeprowadzono w każdej ze szkół i na tej podstawie wyłoniono 34-osobową grupę. W regulaminie konkursu znajduje się również turniej poezji śpiewanej, jednak w eliminacjach powiatowych do zaprezentowania tego typu repertuaru nie było chętnych. Osoby, które zostaną ocenione najlepiej rywalizować będą w eliminacjach rejonowych, a jeśli dopisze im szczęście to dalej w wojewódzkich i w ścisłym finale ogólnopolskim. Tegoroczny konkurs dedykowany jest Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, dlatego też w przeglądzie wojewódzkim i spotkaniach finałowych uczestnicy turnieju recytatorskiego i poezji śpiewanej mogą ubiegać się o nagrodę specjalną za interpretację utworu właśnie K.I. Gałczyńskiego. Chętnych jest wielu, a wśród nich Arkadiusz Salamon, który w konkursie startuje już po raz czwarty. Chodzę do czwartej klasy. Najlepiej poszło mi dwa lata temu, bowiem w konkursie byłem drugi. Teraz liczę na udział w dalszym etapie i nie ukrywam, że swoją przyszłość wiążę z aktorstwem. Zamierzam zdawać do szkoły aktorskiej - mówi Arek. Udział w konkursie może mu to, choć w pewnym stopniu, ułatwić, bowiem Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie dla uczestników turnieju recytatorskiego i Wywiedzione ze słowa ustanowiła specjalną nagrodę dla laureatów zamierzających zdawać na studia aktorskie. Dotarcie do ścisłego finału zapewni im zaliczenie pierwszego etapu egzaminu wstępnego na wspomnianą akademię.
Najwyżej w turnieju recytatorskim oceniono uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu. Pierwsza była Karolina Chrustowska, a drugie miejsce przyznano Arkadiuszowi Salamonowi. W turnieju Wywiedzione ze słowa triumfował Tomasz Prudel z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu przed Martyną Woch z Zespołu Szkół im. 14
Pułku Powstańców Śl. Natomiast najlepszy Teatr Jednego Aktora zaprezentował Kamil Witaszak z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu. Wszystkie z wymienionych osób będą reprezentować powiat w Bielsku Białej na eliminacjach rejonowych.
(raj)