Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (158) Data wydania: 18.09.02

Piętnastoletnie „Johanki”

Kilkanaście lat temu w Nieboczowach zorganizowana została impreza związana z propagowaniem bezalkoholowego stylu życia. Wtedy z inicjatywy Joanny Wendelberger powołana została ad hoc grupa śpiewacza. Zespół działa do dziś i obchodził niedawno piętnastolecie swojego istnienia.

Nieboczowskie kobiety zebrane przez Joannę Wendelberger, pełniącą wówczas funkcję sołtysa, wystąpiły piętnaście lat temu z piosenkami antyalkoholowymi najpierw na festiwalu gminnym a potem wojewódzkim zajmując pierwsze miejsce. Pełen humoru program bardzo się spodobał a założycielka zespołu bardzo dobrze odegrała rolę … pijaka.

Nikt jej nie umiał poznać - śmieje się Cecylia Makarczyk, obecnie szefująca nieboczowskim śpiewaczkom. Gdy po zakończeniu występu zdjęła przebranie wszyscy się pytali: kaj mocie tego ożyroka? Nie chcieli wierzyć, że w tej roli występowała kobieta.

Joanna Wendelberger, która zainicjowała powołanie grupy śpiewaczej była jej duszą - pisała teksty i przygotowywała piosenki. Z tego też względu kobiety uradziły, że nazwą zespół „Johanki” - od jej imienia. Po śmierci założycielki na swoją szefową wyznaczyły Cecylię Makarczyk. Pochodzi ona z muzykalnej rodziny - Łukasz Porwoł, który przygrywa kobietom na akordeonie jest jej kuzynem.

Dziadek pochodził z Lubomi, był założycielem chóru „Lutnia” - opowiada Cecylia Makarczyk. Rodzice również byli związani ze śpiewem i muzyką, dlatego dali mi właśnie takie imię - święta Cecylia jest patronką śpiewu kościelnego. Układam piosenki dla zespołu „Johanki”, szukamy też piosenek regionalnych po starych śpiewnikach. Początkowo było nas 6-7 kobiet, przygrywał nam pan Tabaka z Lubomi, ale nie podjął się prowadzenia zespołu. Polecił nam innego akordeonistę i od tego czasu stale z nami współpracuje Grzegorz Szyra z Lubomi. Już kilka razy z nami grał również młody Łukasz Porwoł z Nieboczów. Od roku uczy się on w szkole muzycznej w Raciborzu. Zespół liczy teraz 12 osób - dziesięć śpiewaczek i dwóch akordeonistów.

„Johanki” działają przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nieboczowach i pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi. Śpiewają podczas imprez w swojej wsi oraz gminie, biorą też udział w festiwalach folklorystycznych w Wodzisławiu. Trzykrotnie miały audycje w raciborskim radiu „Vanessa”. Początkowo zespół występował w starych strojach śląskich, które pozyskano od starszych nieboczowianek. Jednak te oryginalne stroje zaczęły się „rozłazić” ze starości. „Johanki” śpiewały więc w białych bluzkach i czarnych spódnicach. Rada Sołecka ze swoich pieniędzy zakupiła dla zespołu wianki i chusty śląskie. O pomoc w zakupie bluzek i spódnic regionalnych zwrócono się do Ernestyna Janety, właściciela jednego z miejscowych przedsiębiorstw. Za otrzymane od niego pieniądze zakupiono materiał i uszyto stroje.

Zespół jest bardzo zgrany, nie ma wśród nas niesnasek - mówi Cecylia Makarczyk. Co roku uczestniczymy w mszy świętej, która jest odprawiana w nieboczowskim kościele w październiku jako podziękowanie za żniwa. Niesiemy dary - w zeszłym roku były to winogrona i chleb dożynkowy. Wygląda to bardzo uroczyście i wszystkim się podoba. W żadnej innej miejscowości w gminie nie ma takiego zwyczaju, żeby w strojach ludowych przynosić dary. W innych wsiach były koła gospodyń, ale się rozpadły - zostało tylko u nas w Nieboczowach. W całej gminie nie ma też takiego zespołu jak nasz.

W tym roku „Johanki” obchodziły piętnastolecie swojego powstania. Z tej okazji zorganizowano pierwszą w Nieboczowach biesiadę śląską. Dla uczestników przygotowano poczęstunek, który ufundowali sponsorzy - były kiełbaski, kawa i kołocz. Impreza okazała się bardzo udana, wzięło w niej udział około 350 osób.

Wszyscy dobrze się bawili, przychodziły całe rodziny - nawet z dziećmi - opowiada Cecylia Makarczyk. A obawiałyśmy się, że ludzie nie przyjdą. Biesiada się spodobała, uczestnicy pytali się kiedy zaś będzie taka impreza. Chciałybyśmy kolejną biesiadę zorganizować w listopadzie.

(jak)