W skrócie - powiat wodzisławski
Wodzisław
- 8 sierpnia Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” organizuje autokarową wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego w Bukowie. W programie przewiduje się oczywiście kąpiel, a także zawody sportowe oraz wizytę w ogrodzie zoologicznym. Wyjazd, którego koszt wynosi 20 zł, zaplanowano na godz. 8.00. Kolejna wycieczka odbędzie się 13 sierpnia. Tym razem wszyscy chętni mogą wyjechać do Ustronia i Wisły. Tam wezmą udział w obchodach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
- 6 sierpnia w Urzędzie Marszał-kowskim przedstawiciele gmin zrzeszonych w Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego rozmawiali z marszałkiem województwa Janem Olbrychtem na temat Narodowego Planu Rozwoju. W ramach programu województwo dysponuje kwotą 288 mln euro, które przeznaczone będą na inwestycje. Z funduszy tych skorzysta również Wodzisław. Niektóre z przedsięwzięć realizowanych na jego terenie mają charakter ponadgminny i w związku z tym o pieniądze będzie znacznie łatwiej.
- Prace związane z opracowaniem Strategii Rozwoju Miasta wchodzą w etap końcowy. Nie wiadomo jednak czy przedstawienie programu nastąpi jeszcze za kadencji obecnej Rady Miejskiej. Przypomnijmy, że podstawowym wymogiem przy realizacji strategii było przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców. Jak wiadomo, wodzisławianie mieli taką okazję proponując m.in. własne koncepcje rozwoju miasta. Jej wyniki zostaną podsumowane i będą bazą opracowywanej strategii. W dokumencie znajdą się zarówno pozytywy jak i negatywy dotyczące funkcjonowania miasta oraz cele pracy na najbliższe lata.
- Do 25 sierpnia w Galerii Pod Fikusem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę grafiki komputerowej Katarzyny Paleczny. Autorka jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego na kierunku rzeźba. Prezentowane ekspozycje są jedynie częścią większej kolekcji, która stanowiła indeks do jej dyplomu. W MiPBP można również zobaczyć cztery grafiki z cyklu „Śnił mi się las”, które zdobyły drugą nagrodę na Biennale Sztuki Komputerowej w Łodzi 2002.
- Inwentaryzację zbiorów bibliotecznych MiPBP, trwającą od 15 do 31 lipca, po raz pierwszy przeprowadzono w sposób całkowicie zautomatyzowany. Do komputerów podłączono czytniki kodów kreskowych, za pomocą których numery inwentarzowe książek trafiły do bazy serwera. Dzięki zmianom pracownicy biblioteki będą znać dokładną liczbę książek zagubionych, wypożyczonych przez czytelników, tych znajdujących się na półkach oraz pozycji wykreślonych i zgłoszonych do ubytkowania. Podczas inwentaryzacji pracownicy sprawdzili łącznie ponad 100 tys. książek.
- W okresie letnim Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna czynna jest od poniedziałku do piątku. Z wypożyczalni i czytelni dla dorosłych korzystać można w godz. od 9.00 do 19.00, natomiast wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i dział muzyczny są czynne od godz. 11.00 do 18.00. Wyjątek stanowi czwartek, kiedy to wszystkie działy są otwarte od godz. 8.00 do 14.00.
- Stowarzyszenie Diabetyków 22 sierpnia organizuje wyjazd do Ustronia. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się w poniedziałek, środę i czwartek do siedziby Stowarzyszenia przy ul. Zamkowej. W programie wędrówki górskie, ognisko, posiłek. Cena 20 zł.
Pszów
- Nowa sala komputerowa powstała w Szkole Podstawowej nr 2. Od września dzieci będą mogły uczyć się informatyki na nowoczesnym sprzęcie - także na zajęciach pozalekcyjnych. W pomieszczeniu znajduje się siedem nowoczesnych komputerów oraz jeden dodatkowy dla nauczyciela prowadzącego zajęcia.
- 8 sierpnia o godz. 14.00 odbędzie się sesja Rady Miasta, podczas której zostanie podjęta uchwała w sprawie podziału gminy na obwody głosowania. Rada wprowadzi także poprawki do budżetu miejskiego na rok 2002.
Rydułtowy
- 11 sierpnia przy parafii św. Jerzego odbędzie się festyn parafialny, którego organizatorem jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Początek imprezy o godz. 13.00. Cały dochód z festynu zostanie przeznaczony na paczki świąteczne dla osób niepełnosprawnych, wycieczki dla dzieci, które nie były jeszcze na koloniach letnich oraz na wsparcie dla dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem. W programie przewidziano m. in.: 13.00 - melodie biesiadne, 13.30 - występy dzieci i młodzieży z Rydułtów oraz chóru „Lira”, o 15.00 humor - czyli wiersze poetyckie przełożone na gwarę śląską, 16.30 msza św., 17.30 - występ orkiestry KWK Rydułtowy oraz zespołu „Sukces”, 18.30 - występ chóru „Cecylia”, o 20.00 zespół „MARANA - THA”, a o 21.00 Apel Jasnogórski. Dodatkowe atrakcje to: loteria fantowa, licytacja - do kupienia jest m. in. koszulka Jerzego Dudka i piłki z jego autografem. Od 16.00 do 20.00 w kąciku lekarskim będzie możliwość zbadania ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Stoiska spożywcze będą oferowały: domowe kołocze, kiełbaski i krupnioki z grila, grochówkę, kiszone ogórki, chleb z fetym, lody i napoje.