Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (149) Data wydania: 17.07.02

Tatarska „Laba”

Wiele atrakcji przygotowano dla mieszkańców Mszany w związku z konkursem na „Złotą Miejscowość” Radia Katowice, w którym gmina wystartowała po raz drugi. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a przerwał ją dopiero ulewny deszcz.

Ta impreza zainaugurowała obchody 700-lecia Mszany. Rozpoczęto je uroczystą sesją Rady Gminy oraz mszą św. Z okazji jubileuszu wybite zostały pamiątkowe medale, które wręczono mieszkańcom, mającym ukończone 90 lat życia oraz seniorom poszczególnych gałęzi rodu. Potem rozpoczął się zjazd rodziny Tatarczyków. Zgodnie z legendą o powstaniu Mszany w tej wsi osiedliło się wielu Tatarów, którzy oblegali w XIII w. Wodzisław. Gdy nie udało im się zdobyć miasta, część tatarskich wojowników postanowiła nie wracać na wschód, lecz pozostać na Śląsku. Stąd właśnie nazwisko Tatarczyk jest w Mszanie najbardziej popularne.

Tatarczykowie - podobnie jak ród Gąsieniców z Zakopanego - dzielą się na wiele gałęzi. I Każda z nich prezentowała się podczas tej imprezy. Przedstawiciele poszczególnych gałęzi Tatarczyków startowali też w różnych konkurencjach - jak np. ujeżdżanie nadmuchiwanego byka. Przedstawienie na temat powstania Mszany zaprezentowały dzieci z miejscowej szkoły. Odbywały się też pokazy walk rycerskich. Publiczność swoimi występami w gwarze bawili też uczniowie z Połomi - Daniel Sobik i Dominika Rzepiszczak.

Niezbyt udany był start gospodarzy w konkurencji bicia piany. Rywalizowali przedstawiciele wszystkich ośmiu miejscowości biorących udział w tegorocznej „Labie”. Zużyto około 100 jaj, każdy zawodnik bił pianę „na dwie ręce”. Widać mieszkańcy Mszany lubią raczej konkrety, przysłowiowego „bicia piany” unikają i na tym polu ustąpili konkurentom.

Impreza była bardzo udana, zgromadziła tłumy mieszkańców gminy a także gości spoza jej granic. Wieczorem bawił wszystkich Mirosław Jędrowski z zespołem, a na zakończenie rozpoczęła się zabawa, do której przygrywał czeski zespół. Piękny, pogodny dzień zakończył się jednak ulewą, która przyspieszyła koniec tańców.

(jak)