Supergimnazjaliści
Uroczystość organizowana na zakończenie roku szkolnego wzorowana jest na rozdawaniu Oskarów - nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach podawane są dopiero po otwarciu zapieczętowanych kopert. Tytuły „Gimnazjuszy” przyznawane są w kilku kategoriach, nominowanych typują uczniowie każdej klasy ze swojego grona. Potem ostatecznego wyboru dokonuje kapituła, złożona z nauczycieli.
Gimnazjuszem-sportowcem została Anna Pawlik, artystą - Sławomir Lipka, aktywistą-społecznikiem - Monika Kupka, filantropem - Beata Adamczyk, frekwencjuszami - Przemysław Kupka i Zbigniew Sosnecki, pracusiem - Barbara Sitko a gimnazjuszem sukcesu - Jacek Marciniak. Na zakończenie ogłoszono laureata najważniejszego tytułu - superucznia.
Co roku rywalizacja jest coraz ostrzejsza - mówiła dyrektor Lucyna Gajda, która ogłosiła wyniki w tej kategorii. Wśród uczniów jest wielu takich, którzy pretendują do miana superucznia. Dwoje uczniów szło „łeb w łeb”, żeby wyłonić zwycięzcę konieczne było dodatkowe głosowanie kapituły.
Superuczniem został Michał Psota, który stwierdził, że ten tytuł nie był dla niego zaskoczeniem.
Podczas tej uroczystości wręczono dyplomy z podziękowaniami dla rodziców, którzy wspierają szkołę w jej działaniach. Przedstawiono również osiągnięcia uczniów w minionym roku szkolnym. Jednym z nich był udział w „Gimnazjalnych potyczkach”, które odbyły się w Gdyni. Reprezentanci Gimnazjum w Turzy przedstawili tam przygotowany album, obrazujący przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
Przedstawiciele Rady Rodziców dziękowali nauczycielom za ich pracę w kończącym się roku szkolnym - uczniowie każdemu wręczyli różę.
Przyznawanie tytułów gimnazjuszy pobudza rywalizację, uczniowie starają się osiągnąć jak najlepsze wyniki - mówi Aleksandra Kubala, organizatorka tej imprezy. Biorą udział w różnorodnych konkursach, osiągają bardzo wysokie średnie ocen. Pierwszoklasiści już wcześniej wiedzieli o tych wyróżnieniach, żyli tym i pracowali przez cały rok, by znaleźć się wśród laureatów. Wyniki głosowania są tajne, koperty zamyka się w sejfie i wyjmuje tuż przed uroczystością. Laureatów wszyscy poznają dopiero podczas tej uroczystości. Co roku przekazujemy podziękowania dla rodziców, bez nich szkoła nie mogłaby funkcjonować, zawsze możemy liczyć na ich pomoc.
(jak)