Coraz cieplej
Kilka lat temu, dzięki dotacjom z funduszy proekologicznych przeprowadzono uciepłownienie tzw. III bloku urbanistycznego czyli Nowego Miasta. W ten sposób zlikwidowano ogrzewanie piecami węglowymi, podłączając bloki do ciepłociągu. Potem przystąpiono do termomodernizacji kamienic na Starym Mieście czyli tzw. I bloku urbanistycznego. Do ogrzewania wykorzystano m.in. pompę ciepła pozyskującą energię z ziemi.
Planujemy zainstalowanie w rejonie centrum miasta jeszcze trzech takich pomp - mówi wiceprezydent Wacław Mandrysz. Przystąpiliśmy do termomodernizacji bloków przy ul. Górniczej na Jedłowniku. Są one podłączane do ciepłociągu, wymieniamy okna i montujemy wymienniki, bloki zostaną ocieplone. Koszt inwestycji wynosi około 1 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy będą płacić mniej za ogrzewanie o około 40 %. Inwestycje otrzymują od miasta za darmo, nic nie płacą za termomodernizację.
Miasto ma 2880 mieszkań komunalnych, już w sporej ich części zlikwidowano piece węglowe. Do zmodernizowania pozostało około 1700 lokali. Prowadzone prace przyczyniają się do ograniczenia tzw. niskiej emisji dzięki czemu powietrze w Wodzisławiu staje się czystsze.
Opracowujemy program termomodernizacji wszystkich budynków komunalnych - wyjaśnia prezydent Ireneusz Serwotka. Przewiduje on dokończenie rynku czyli tzw. I bloku urbanistycznego, uciepłownienie II bloku urbanistycznego - ulic Tysiąclecia, PCK oraz Górniczej. Liczymy, że do roku 2007 wszystkie mieszkania komunalne zostaną poddane termomodernizacji. Trwają obecnie negocjacje z funduszami ekologicznymi na temat finansowania tych inwestycji. Na II blok urbanistyczny potrzeba 8 mln zł. Przygotowany program chcemy przedstawić Radzie Miejskiej na sierpniowej sesji.
(jak)