Okazji nie brakuje
31 maja na terenie ośrodka obchodzono kilka jubileuszy: 20-lecie istnienia SOSW przy ul. Kopernika, 24 - lecie istnienia Szkoły Specjalnej, która została założona w 1978 roku i przez kilka lat mieściła się w Szkole Podstawowej nr 5
Pierwsze klasy specjalne na terenie miasta powstały już w 1968 r., a więc w tym roku, tak naprawdę mijają 34 lata od powstania szkolnictwa specjalnego na terenie Wodzisławia Śl. - mówi Wiesław Porębski dyrektor SOSW.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto wręczeniem aktu przyznania prawa do posiadania sztandaru i nadania ośrodkowi imienia dr. med. Alojzego Pawelca. Następnie w uroczystej procesji wszyscy uczestnicy jubileuszu przeszli do kaplicy p.w. św. Ducha, gdzie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. abp Damiana Zimonia. Najważniejszym momentem było poświęcenie sztandaru. Wychowankowie ośrodka, podczas części artystycznej, przybliżyli zebranym postać dr. med. A. Pawelca, głos zabrał także syn, nieżyjącego już doktora, Janusz Pawelec. Alojzy Pawelec był lekarzem, społecznikiem, powstańcem śląskim, posłem na sejm śląski, senatorem Rzeczpospolitej, organizatorem lecznictwa na Dolnym Śląsku. Żył on w latach 1886 - 1972. W 1918 r. osiedlił się w Wodzisławiu Śl., był lekarzem wolnopraktykującym i pierwszym rodzimym polskim lekarzem na Ziemi Wodzisławskiej.
W związku z 20-leciem SOSW dyrekcja i nauczyciele wydali specjalną monografię placówki pt. „1982 - 2002 jubileusz 20-lecia SOSW im. dr. med. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śl.”. Zawiera ona rys historyczny szkolnictwa specjalnego na Ziemi Wodzisławskiej, historię Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także jego strukturę i metody działania w dniu dzisiejszym. W pozycji tej przedstawiono również szczegółowo biografię patrona szkoły.
Do specjalnej szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczają uczniowie, którzy mają problemy z nauką w zwykłych placówkach oświatowych. Są to osoby z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym. W budynku tym mieszczą się również Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze, w których przeprowadzana jest edukacja osób głęboko upośledzonych. Uczniowie tego ośrodka mają do dyspozycji pracownię plastyczną, muzyczną, salę korekcyjno-rehabilitacyjną oraz komputerową. Placówka wyposażona jest również w Salę Doświadczania Świata. Pracownie te pozwalają na pełny rozwój zainteresowań i talentów wychowanków. W specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym pracuje 130 osób, w tym ponad 90 pedagogów. Do placówki uczęszcza blisko trzystu uczniów, część z nich mieszka w internacie na terenie ośrodka. Mogą tam żyć do ukończenia dwudziestu jeden lat.
(B.P.)