W skrócie
Wodzisław
W Dniu Dziecka, podczas festynu zorganizowanego przez Urząd Miasta i MOK, powitano lato. Z okazji swojego święta dzieci zobaczyły widowisko teatralno-muzyczne pt. „Ptasie radio” w wykonaniu aktorów scen śląskich. Swój koncert zaprezentowała również dziecięca grupa wokalna „Fire” z MOK-u, zaś dorośli mogli posłuchać zespołów: Avanti, Romantico oraz popularnego Gangu Marcela.
W wodzisławskim muzeum przy ul. Kubsza czynna jest wystawa Brygidy Simki pt. „Malarzem być... dawanie drugim”. Artystka, z urodzenia katowiczanka, obecnie mieszkająca w Zebrzydowicach, oprócz obrazów prezentuje na niej serwety wykonane haftem kaszubskim oraz koronki koniakowskie. Poza tym możemy zobaczyć, od niedawna zresztą wykonywane przez Brygidę Simkę, rzeźby ceramiczne, przedstawiające postaci z bajek do „Jasia i Małgosi”, czy „O rybaku i złotej rybce”. Wspaniałym tłem wystawy są wiersze artystki.
Od 10 czerwca pięciu mężczyzn rozpoczęło w Wodzisławiu Śl. pracę przy sprzątaniu terenów zielonych w mieście. Zostali oni zatrudnieni w ramach niedawno ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Pracy programu „Zielone miejsca pracy”, który jest przeznaczony dla młodych osób bezrobotnych. Pieniądze na ten cel w 50% pokrywa Urząd Miasta, drugą połowę finansuje Powiatowy Urząd Pracy. Jak podkreśla wiceprezydent Wacław Mandrysz, w ramach realizowanego programu zatrudnienie znajdzie jeszcze dziesięć osób.
Wśród imprez towarzyszących obchodom Dni Wodzisławia, 13 czerwca o godz. 9.00, odbędzie się Kiermasz Wyrobów Rzemieślniczych i Świadczonych Usług. Ramowy program przedstawia się nas-tępująco: o godz. 9.00 - powitanie zaproszonych gości i uczestników w budynku Cechu na ul. Zamkowej, o 10.00 na rynku odbędzie się otwarcie Kiermaszu Rzemieślniczego. Po przemówieniach gości nastąpi prezentacja stoisk, dla najlepszych przewidziano nagrody, potem wystąpi zespół amatorski Ruchu Artystycznego z MOK-u, dla dzieci i młodzieży przygotowano konkursy i zabawy z nagrodami od rzemieślników, zaplanowano także malowanie twarzy i modelowanie fryzur dla wszystkich chętnych. Impreza zakończy się około godz. 17.00.
14 czerwca o godz. 17.00 w salach Muzeum w Wodzisławiu Śl. odbędzie się otwarcie XVI Pokonkursowej Wystawy Prac Plastyków Nieprofesjonalnych pt. „Wodzisław Śl. 2002” oraz VII Pokonkursowa Wystawa Fotograficzna pod takim samym tytułem.
Pszów
22 czerwca na stadionie KS Górnik Pszów odbędzie się festyn charytatywny pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”. Organizatorem jest Przedszkole Publiczne nr 3 z filią w Pszowie, a cały dochód zostanie przekazany na rzecz oddziału integracyjnego oraz dzieci niepeł nosprawnych do niego uczęszczających. Festyn rozpoczyna również akcję „Lato w mieście 2002”. W programie przewidziano występy dzieci ze szkół i przedszkoli, dziecięcy pokaz wschodnich sztuk walki, pokaz grupy antyterrorystycznej „Agencja Tygrys”, występ zespołów rockowych „Black Insect” oraz „Paradoks”, spotkanie z instruktorem nauki jazdy - Grzegorzem Stasiakiem, znanym z programu stacji TVN, a także występy zespołu regionalnego „Pszowiki”, kabaretu „To Nie My”, grupy rockowej „Slang” oraz gwiazdy disco polo, zespołu „Skaner”.
Radlin
24 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie spotkali się pracownicy, działacze i animatorzy kultury, jak również członkowie wielu zespołów i grup artystycznych oraz stowarzyszeń, skupiających pasjonatów i hobbystów wielu dziedzin, którzy działają na terenie Radlina. Na ręce dyrektora MOK-u przekazano list gratulacyjny i kwiaty od Zarządu Miasta Radlin. W drugiej części uroczystości swą twórczość zaprezentowała Lubelska Federacja Bardów, którą kilkakrotnie proszono o bis.
W Dniu Dziecka, podczas festynu zorganizowanego przez Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury, powitano lato. Z okazji swojego święta dzieci zobaczyły widowisko teatralno - muzyczne pt. „Ptasie radio” w wykonaniu aktorów scen śląskich. Swój koncert zaprezentowała również dziecięca grupa wokalna „Fire” z MOK-u, zaś dorośli mogli posłuchać zespołów: Avanti, Romantico oraz popularnego Gangu Marcela.
Region
Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, Nowiny Raciborskie, Muzeum, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu zapraszają, 18 czerwca na godz. 18.00, do pocysterskiego opactwa w Rudach, gdzie odbędzie się wieczór artystyczny pt. „Zaduma nad przemijaniem”. W programie: inscenizacja teatralna uczniów G 3 pt. „Książęta opolsko-raciborscy”, występ zespołu Miraż i jego solistów (w repertuarze piosenki Edyty Geppert, Czesława Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Michała Bajora, Mieczysława Szcześniaka i Maryli Rodowicz) oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Sacrum et profanum”, na której zaprezentowane będą zdjęcia starych nekropolii Raciborza, Rud, Tworkowa i Łubowic-Brzeźnicy autorstwa: Bolesława Stachowa, M. Krakowskiego, T. Smyka i G. Wawocznego.