Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (142) Data wydania: 29.05.02

Półwiecze biblioteki

Jubileusz swojego pięćdziesięciolecia obchodziła Biblioteka Publiczna w Rogowie. Jest to placówka bardzo zasłużona dla rozwoju kultury w tej miejscowości, jej praca nigdy nie ograniczała się do wypożyczania książek.

Historię biblioteki podczas uroczystych obchodów jubileuszu przypomniała jej wieloletnia kierowniczka Hildegarda Sachs. Rogów został podczas działań wojennych bardzo zniszczony - w około 80%. Dlatego też później niż w innych miejscowościach przystąpiono do organizowania biblioteki - brakowało odpowiedniego lokalu. Najpierw - w 1952 r. - księgozbiór umieszczono w szkole, woluminy przysłane przez Komitet Upowszechniania Książki gromadzono w jednej z szaf. W 1953 r. przeniesione je do utworzonej w Rogowie świetlicy. W 1956 r. biblioteka uzyskała własną siedzibę - w budynku po szkole. Warunki pracy były spartańskie - pomieszczenia ogrzewał jeden piecyk a okna nie grzeszyły szczelnością. W 1966 r. kierowniczką została Hildegarda Sachs, która do dziś prowadzi bibliotekę. Wówczas placówka ta podlegała bibliotece powiatowej w Wodzisławiu. Środowisko bibliotekarskie było wówczas bardzo zintegrowane, spotykano się i wymieniano doświadczenia.

W 1975 r. biblioteka rogowska  otrzymała dodatkowe pomieszczenia w których urządzono czytelnię. Można więc było organizować w lepszych warunkach różnorodne konkursy i spotkania. Liczba czytelników rosła, było ich wówczas ok. 850, zwiększała  się też liczba książek osiągając 10 tys. woluminów. Jednak obsuwający się sufit spowodował starania o nową siedzibę biblioteki. Hildegarda Sachs skierowała wniosek do Rady Gminy o budowę nowej biblioteki. W 1987 r. podjęta została w tej sprawie odpowiednia uchwała. Jednak czasy dla tego typu inwestycji były trudne. Trzeba było rozwiązywać wiele problemów, starać się o asygnaty na materiały budowlane, szukać wykonawców. Wiele prac mieszkańcy wykonali w czynie społecznym. Po trzyletniej budowie można było przeprowadzić się do obecnej siedziby biblioteki. Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Biblioteka Wojewódzka wyposażyły dział muzyczny - w tym czasie to była rzadkość.

Na pierwszym koncercie profesjonalnych artystów, zorganizowanym przez Agencję Artystyczną „Silesia” było około 70 słuchaczy. Zachwycona panującą atmosferą kierowniczka Agencji wystarała się o pianino dla biblioteki w Rogowie. Dzięki temu rozpoczęto lekcje umuzykalniające, a potem staraniem dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyny Okoń, powstało Ognisko Muzyczne. W bibliotece organizowano wiele koncertów, wystaw malarstwa, rękodzieła artystycznego czy innych rodzajów plastyki, konkursy recytatorskie i literackie.

Jubileuszowe obchody uświetniły występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży.

(jak)