W skrócie
POWIAT
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Śląski w Katowicach rozpoczął przyjmowanie wniosków do programów celowych: „ PEGAZ" i „KOMPUTER dla HOMERA". Pierwszy z nich jest programem pomocy w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier międzyludzkiej komunikacji oraz transportowych. Można się więc ubiegać o pożyczkę na zakup samochodu (termin składania wniosków - od 22 kwietnia do 31 maja 2002 r), na zakup sprzętu komputerowego (termin składania wniosków - od 15 maja do 30 czerwca 2002 r) oraz o pożyczkę na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (termin składania wniosków - od 15 maja do 30 czerwca 2002 r). Drugi z programów umożliwia łatwiejszy zakup sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania umożliwiającego pracę osobom niewidomym i niedowidzącym. W tym przypadku wnioski można składać od 22 kwietnia do 31 maja 2002 r. Blankiety na w/w programy można odbierać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. ul. Bogumińska 15 codziennie w godz. od 7.00 do 15.00. Natomiast wypełnione i kompletne wnioski składać należy w PFRON O/Śląski ul. Pl. Grunwaldzki 8-10/8 40-950 Katowice. Szczegółowych informacji udziela PFRON Katowice adres jw. tel. 7869603.
- WODZISŁAW
- 29 kwietnia 2002 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Wodzisławiu Śląskim odbyła się kolejna, czwarta w tym roku szkolnym, akcja Honorowego Krwiodawstwa. Krew oddawali uczniowie szkół dziennych Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 wspomagani przez słuchaczy Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego w Wodzisławiu Śląskim. Podczas trzech poprzednich akcji oddano 163,8 litrów. Jak przystało na ubiegłorocznych zwycięzców Turnieju Szkół Ponadpodstawowych w Honorowym Krwiodawstwie PCK i tym razem Honorowi Dawcy nie zawiedli. Krew oddało 90 uczniów i słuchaczy. Ilość oddanej krwi to 40,3 l, co łącznie daje 204,1 litra w tym roku szkolnym.
- Miasto nawiązało współpracę w zakresie kultury, oświaty, sportu, gospodarki i administracji lokalnej z tureckim miastem Alanya. Przedstawiciele tej miejscowości wezmą udział w czerwcowych obchodach kolejnych Dni Wodzisławia.
- 28 kwietnia w Bieruniu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Seniorów w kata (wschodnie sztuki walki). Uczeń klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, Mateusz Kruczek, został wicemistrzem Polski Seniorów w kata synchronicznego.
- Już niebawem rozpocznie się budowa oczyszczalni ścieków Karkoszka II. Do końca czerwca miasto powinno otrzymać pozwolenie na budowę, której szacunkowy koszt wyniesie od 25 do 30 mln. zł. Obecnie w budżecie miasta zabezpieczono środki na dokumentację (500 tys. zł). Dodatkowo miasto otrzymało promesy z WFOŚiGW na kwotę 3.700 tys. i ponad 11 mln z NFOŚ. Prawdopodobnie oczyszczalnia rozpocznie pracę w 2003 lub 2004 r.
- 5 maja, trzydziestoosobowa grupa nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych, wróciła z trzydniowej wizyty w czeskim mieście Kromieriz. Wyjazd był częścią współpracy tamtejszej szkoły hotelarskiej z wodzisławskim ekonomikiem i miał charakter szkoleniowo - rekreacyjny. Nauczyciele zapoznali się z czeską placówką i omówili formy dalszej współpracy, a także zwiedzili miasto, w którym znajduje się rezydencja Prymasów Moraw, a także zabytkowe miejscowości południowych Moraw, między innymi Welechrad.
- 24 kwietnia odbył się Konkurs Ekologiczny dla gimnazjalistów, zorganizowany przez uczniów Technikum Ochrony Środowiska w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1. Honorowy patronat nad konkursem objął Instytut Podstaw Ochrony Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu, z którym Technikum Ochrony Środowiska współpracuje od kilku lat. Zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum z Radlina. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 4 z Wodzisławia Śl., natomiast trzecie Gimnazjum z Gorzyc. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody indywidualne, a trzy pierwsze miejsca dodatkowo nagrody dla szkoły.
- Mieszkańcy Wodzisławia sami mają podjąć decyzję o losie fontanny znajdującej się na Rynku. Zgodnie z zamierzeniami władz miasta, na miejscu starej konstrukcji ma się pojawić nowoczesna, która kosztować będzie około 100 tys. zł. Ze względu na docierające głosy niezadowolenia, decyzję tę postanowiono oddać w ręce mieszkańców, którzy podczas obchodów 33 Dni Wodzisławia Śl., w ankiecie, wyrażą swoje zdanie na ten temat. Jeśli większość z nich nie poprze pomysłu modernizacji fontanny, wówczas pieniądze zostaną przeznaczone na inne cele.
- Rada Miejska podjęła uchwałę dotyczącą prowadzenia ewidencji osób sprzedających złom metali nieżelaznych oraz źródeł pochodzenia tego surowca. Nakłada to na właścicieli tego typu punktów rejestrowanie tożsamości osób dostarczających złom, jego ilości i rodzaju oraz sporządzanie z klientem oświadczenia o źródle pochodzenia towaru. Decyzję o tego typu uregulowaniach podjęto w wyniku interwencji ze strony Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Zakładu PKP.
- 26 i 27 kwietnia odbyły się uroczystości związane z pierwszą rocznicą nadania Szkole Podstawowej nr 3 im. Ojca Świętego Jana Pawła II. W pierwszym dniu uczniowie klas najmłodszych, na zajęciach lekcyjnych, w formie pogadanki oraz rysunków plastycznych, wyrażali swoje refleksje na temat patrona. Również w tym dniu odbyła się uroczysta msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP. 27 kwietnia natomiast zorganizowano akademię szkolną, podczas której uczniowie przypominali historię nadania tej placówce im. Jana Pawła II, odnowili ślubowanie, a nauczyciele odczytali list przesłany z Watykanu. Ponadto wszyscy uczestnicy uroczystości wzięli udział w części artystycznej, której hasłem przewodnim były słowa patrona:„Ale wy nie możecie przegrać miłości".
- Masz kruche, łamliwe, pogrubiałe lub przebarwione paznokcie zgłoś się w maju na bezpłatne badanie paznokci do dermatologa. Na badania przyjmuje Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ „ETNA" Poradnia Dermatologiczna Wilchwy osiedle na ul. Armii Ludowej 1, naprzeciwko byłej KWK 1 Maja (tel. 457 25 77) oraz lek. med. Janusz Kłosok w prywatnym gabinecie dermatologicznym na ul. Pszowskiej (obok Urzędu Miasta).
RYDUŁTOWY
- Zarząd Miasta zadecydował o przedłużeniu do końca czerwca umów z osobami, które przeprowadzają dzieci przez jezdnię w okolicach szkół. Zapewnia to bezpieczeństwo uczniom, szczególnie klas młodszych, które często same wybiegają na jezdnię, nie zważając na ruch samochodowy.
- Władze miasta nie zdecydowały się na zakup budynku przy ul. Bema wraz z miejscem na parking. Przypomnijmy, że w budynku tym kilka tygodni temu wybuchł pożar. Spółdzielnia „Orłowiec", która jest właścicielem posesji, według Urzędu wysunęła zbyt wysoką cenę.
- W dniach od 27 kwietnia do 1 maja, w Rydułtowach przebywała reprezentacja z Dortmundu. Dla gości przygotowano wiele atrakcji, wzięli oni m. in. udział w Dniu Europejskim zorganizowanym w Gimnazjum nr 2, bawili się na dyskotece, odwiedzili tak urokliwe miejsca jak: Wisła, Ustroń i Szczyrk. Goście z Dortmundu wykazali się także niezłą kondycją fizyczną, wzięli udział w X memoriale Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka, odwiedzili także ośrodek wodny przy Elektrowni Rybnik.
- Radni miasta Rydułtowy zadecydowali, że w tym roku także zostanie zaciągnięty preferencyjny kredyt długoterminowy z Banku Gospodarstwa Krajowego z Wrocławia, który udziela takich kredytów gminom górniczym. Pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na przebudowę rynku i modernizację ul. Obywatelskiej. Rok 2002 jest ostatnim, kiedy są udzielane kredyty na tak korzystnych warunkach, miasto rozpoczyna spłatę po pół roku, w tym okresie nie trzeba także płacić odsetek, poza tym możliwe jest umorzenie 10 % kredytu.