Baby z Połomi rodem
Początki sięgają stycznia 1952 r., wtedy z inicjatywy prezesa GS - u pana Paszędy, powstało KGW. Założycielkami były nieżyjące: Otylia Białecki, Maria Gąsior i Gertruda Wita. Ta ostatnia została pierwszą przewodniczącą koła i kierowała nim przez 21 lat! Jedną z założycielek była też dziś już osiemdziesięcioletnia Wiktoria Kłosok, która dziś jest członkinią o najstarszym stażu w kole. W swoim domowym archiwum ma jeszcze legitymację członkowską, wydaną przez Zarząd Kółek Rolniczych w Katowicach w styczniu 1952 r. Jedną z pierwszych członkiń była też Rozalia Białetzki, która po śmierci Gertrudy Wity została wybrana na przewodniczącą KGW i pełniła tę funkcję do 1978 r. Po niej rolę tę przejęła Elfryda Rugor, która stanowisko te piastowała 20 lat. Od marca 1999 r. do dziś przewodniczącą jest Zofia Gajda.
Początki były trudne a liczba członkiń w pierwszych tygodniach liczyła 6 osób i bardzo powoli wzrastała. Dziś do koła należy 145 pań! Jest to jedno z najliczniejszych kół w powiecie. Najstarszą wiekiem jest Gertruda Zając, która ma 92 lata, a do koła należy już 35 lat.
W kole organizowano kursy: szycia, haftu, gotowania, rozprowadzano drób, materiał ogrodniczy, rolniczy, nasienny.
Jeszcze do dziś wiele członkiń pasjonuje się haftem i wyszywaniem, np. pani Chmura czy Chorowska - chwali ich pani Zofia. Wiele pięknych robótek można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej z okazji wspomnianego jubileuszu.
Przez te lata prowadzono przeróżne prelekcje i pokazy poczynając od tych ze zdrową żywnością, kończąc na dekoracjach wypieków i potraw. Organizowano imprezy, wycieczki i pielgrzymki. Co roku koło uczestniczy w gminnych dożynkach. Na tę okazję Elfryda Strączek, Krystyna Krótki, Danuta Rduch i inne wiją koronę dożynkową, a robią to już prawie 30 lat. Koło posiada też wypożyczalnię zastawy stołowej na 100 osób.
Aktywnie współpracuje z kółkiem rolniczym, Spółdzielnią Kółek Rolniczych, Wiejskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Urzędem Gminy. Od nich koło może liczyć na wsparcie finansowe.
W 1988 r. przy KGW w Połomi powstał wspomniany zespół śpiewaczy „Połomianka". Założycielkami były: Elfryda Rugor i Zofia Gajda. Zaczęło się od 12 pań, dziś śpiewa 35 osób. Zespół ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w przeglądach folklorystycznych oraz konkursach. To m.in. zasługa prowadzącego Józefa Pękały, który z zespołem jest od początku.
Już po roku istnienia do zespołu dołączyli mężczyźni. Baby bez chłopów to ni ma robota - tłumaczy pani Zofia.
W planach koła są wycieczki do Warszawy i Zakopanego, dożynki. Dziś wszystkie członkinie spotykają się rzadko, trzy, cztery razy w roku.
„Pole albo wnuki" - to dla nich oczywiście najważniejsze, ale Zarząd spotyka się częściej - tłumaczy pani Zofia. Dziś ich największym marzeniem jest własna siedziba.
Aleksandra
Matuszczyk - Kotulska