Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (131) Data wydania: 13.03.02

Baby z Połomi rodem

„Jo z teloma babami z Połomi nie chca mieć nic wspólnego" - stwierdził Józef Pękała, kiedy w drzwiach zobaczył Elfrydę Rugor i Zofię Gajdę, które przyszły prosić go o poprowadzenie zespołu śpiewaczego przy Kole Gospodyń Wiejskich. Przekonywały, prosiły, a kiedy nie pomogło uklękły i zawołały: „Józefku świynty my chcymy śpiywać !". „Wyście som pierony, a nie baby" - roześmiał się pan Józef, a że serce ma miękkie, zgodził się zmierzyć z kilkunastoma kobietami. Zespół działa już 14 lat, ale Koło Gospodyń Wiejskich jest dużo, dużo starsze. W tym roku, wraz Kółkiem Rolniczym,  obchodzi 50-lecie istnienia.

Początki sięgają stycznia 1952 r., wtedy z inicjatywy prezesa GS - u pana Paszędy, powstało KGW. Założycielkami były nieżyjące: Otylia Białecki, Maria Gąsior i Gertruda Wita. Ta ostatnia została pierwszą przewodniczącą koła i kierowała nim przez 21 lat! Jedną z założycielek była też dziś już osiemdziesięcioletnia Wiktoria Kłosok, która dziś jest członkinią o najstarszym stażu w kole. W swoim domowym archiwum ma jeszcze legitymację członkowską, wydaną przez Zarząd Kółek Rolniczych w Katowicach w styczniu 1952 r. Jedną z pierwszych członkiń była też Rozalia Białetzki, która po śmierci Gertrudy Wity została wybrana na przewodniczącą KGW i pełniła tę funkcję do 1978 r. Po niej rolę tę przejęła Elfryda Rugor, która stanowisko te piastowała 20 lat. Od marca 1999 r. do dziś przewodniczącą jest Zofia Gajda.

Początki były trudne a liczba członkiń w pierwszych tygodniach liczyła 6 osób i bardzo powoli wzrastała. Dziś do koła należy 145 pań! Jest to jedno z najliczniejszych kół w powiecie. Najstarszą wiekiem jest Gertruda Zając, która ma 92 lata, a do koła należy już 35 lat.

W kole organizowano kursy: szycia, haftu, gotowania, rozprowadzano drób, materiał ogrodniczy, rolniczy, nasienny.

Jeszcze do dziś wiele członkiń pasjonuje się haftem i wyszywaniem, np. pani Chmura czy Chorowska - chwali ich pani Zofia. Wiele pięknych robótek można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej z okazji wspomnianego jubileuszu.

Przez te lata prowadzono przeróżne prelekcje i pokazy poczynając od tych ze zdrową żywnością, kończąc na dekoracjach wypieków i potraw. Organizowano imprezy, wycieczki i pielgrzymki. Co roku koło uczestniczy w gminnych dożynkach. Na tę okazję Elfryda Strączek, Krystyna Krótki, Danuta Rduch i inne wiją koronę dożynkową, a robią to już prawie 30 lat. Koło posiada też wypożyczalnię zastawy stołowej na 100 osób.

Aktywnie współpracuje z kółkiem rolniczym, Spółdzielnią Kółek Rolniczych, Wiejskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Urzędem Gminy. Od nich koło może liczyć na wsparcie finansowe.

W 1988 r. przy KGW w Połomi powstał wspomniany zespół śpiewaczy „Połomianka". Założycielkami były: Elfryda Rugor i Zofia Gajda. Zaczęło się od 12 pań, dziś śpiewa 35 osób. Zespół ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w przeglądach folklorystycznych oraz konkursach. To m.in. zasługa prowadzącego Józefa Pękały, który z zespołem jest od początku.

Już po roku istnienia do zespołu dołączyli mężczyźni. Baby bez chłopów to ni ma robota - tłumaczy pani Zofia.

W planach koła są wycieczki do Warszawy i Zakopanego, dożynki. Dziś wszystkie członkinie spotykają się rzadko, trzy, cztery razy w roku.

„Pole albo wnuki" - to dla nich oczywiście najważniejsze, ale Zarząd spotyka się częściej -  tłumaczy pani Zofia. Dziś ich największym marzeniem jest własna siedziba.

Aleksandra
Matuszczyk - Kotulska