Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (130) Data wydania: 06.03.02

Urodzinowa feta

Uroczystą sesję Rady Miasta zorganizowano 2 marca w sali sportowej SP nr 1. Zapoczątkowała ona obchody 10-lecia samorządności, które zaplanowano tu na cały rok. Rozwój miasta i działających w nim instytucji potwierdzały wystawione kroniki, albumy ze zdjęciami. Goście mogli przyjrzeć się także wielu urokliwym miejscom Rydułtów, uwiecznionym na zdjęciach i obrazach. Ciekawym eksponatem był zegar, na którym umieszczono ważne daty z historii miasta. Rok 1992, czyli uzyskanie samorządności przez Rydułtowy, zaznaczony został „za pięć dwunasta". Uroczystość uświetniły występy uczniów rydułtowskich szkół i przedszkoli. Była okazja, by pokazać młodych, miejscowych artystów. Wystawili śląskie scenki, śpiewali i tańczyli.  Na uroczystą sesję przybyli przedstawiciele wszystkich trzech kadencji władz miasta, samorządowcy z pobliskich miast, gmin i powiatów, a także przedstawiciele policji i duchowieństwa. Wszyscy skorzystali z urodzinowych zaproszeń.

1 stycznia 1992 r. na mapie naszego regionu znów pojawiło się samodzielne miasto Rydułtowy. Dokument stwierdzający ten fakt podpisał Jan Krzysztof Bielecki, ówczesny premier. Te ostatnie dziesięć lat, to zaledwie mały wycinek z historii miasta, która sięga 1228 r., z tego okresu pochodzi bowiem pierwsza wzmianka o Rydułtowach. Na sesji żartowano, że Rydułtowy często zmieniały swoich partnerów, bo przez pewien czas należały do powiatu rybnickiego, potem, w 1975 r. włączono je do Wodzisławia Śl. i stały się jedną z jego dzielnic, a po usamodzielnieniu się znalazły się w powiecie wodzisławskim.

Jak to zwykle bywa, najtrudniejsze były początki, kiedy to nowe władze miasta nie miały właściwie gdzie się podziać, bo obecny budynek Urzędu Miasta był bardzo zniszczony. Stwierdzono jednak, że miasto ma już „choroby wieku dziecięcego za sobą", teraz czas na dalszy rozwój. Lata 1992 - 2002 to trzy kadencje pracy Rady Miasta, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, poprawić estetykę miasta. W tym kierunku zaplanowano kolejne inwestycje, a główną jest przebudowa rynku, która rozpocznie się już wiosną tego roku. Do swych sukcesów władze zaliczają: wybudowanie dworca autobusowego, zbiornika retencyjnego „Barbara", remont i budowę wielu dróg. Jednym z największych problemów jest bezrobocie i na tym polu nadal jest wiele do zrobienia. Rydułtowy, jak wiele innych gmin górniczych, dotknął ten problem. Rydułtowy od 200 lat są związane z górnictwem. Kopalnia była i jest naszą żywicielką - mówi przewodniczący Rady Miasta, Marian Maćkowski. Oprócz Kopalni, dla rydułtowian ważny jest szpital, który urodą swoich pawilonów wrósł w nasze serca. Tam na świat przychodzą nowe pokolenia oraz wieża Kościoła p.w. św. Jerzego, która już z bardzo daleka wita przyjezdnych. Władze napawa dumą także działalność wielu organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, klubów sportowych. Udało się także nawiązać współpracę z miastami innych krajów. Można wzajemnie wymieniać doświadczenia i podejmować wspólne działania.


Beata Palpuchowska