Grosik z cegiełką
Kilkanaście osób, zaangażowanych w pomoc ludziom niepełnosprawnym, od kilku lat prowadziło rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz, w sprawie wygospodarowania pomieszczenia i przeznaczenia go na pomoc chorym mieszkańcom. W końcu ich samozaparcie i determinacja zostały uwieńczone sukcesem. 14 listopada ubiegłego roku Zarząd Powiatu wyraził zgodę na bezpłatne użyczenie Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych lokalu, znajdującego się w budynku należącym do Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Pszowskiej, w którym odbywać się będą Warsztaty Terapii Zajęciowej. Są one skuteczną formą leczenia, umożliwiającą zbliżenie ludzi chorych do społeczeństwa. Podobne zajęcia prowadzone są od kilku lat w Jastrzębiu Zdr., Żorach i Rybniku, natomiast w Wodzisławiu jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Często lekceważymy problemy ludzi niepełnosprawnych. Mijamy ich na ulicy i wydaje się nam, że są inni od niesienia im pomocy. Tymczasem tej pomocy często nie otrzymują. Myślę, że wszystkim powinno zależeć na stworzeniu osobom upośledzonym odpowiednich warunków rozwoju, bowiem w każdej rodzinie może narodzić się chore dziecko - mówi Teresa Plewnia, prezes SON.
Uczestnicy zajęć będą mogli rozwijać własne umiejętności w ramach programu, który będzie opracowany zgodnie z predyspozycjami indywidualnymi uczestników. Zajęcia prowadzone będą w sześciu pracowniach terapeutycznych, stworzonych specjalnie na potrzeby osób upośledzonych. Pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia warsztatów wymaga jednak gruntownego remontu. Część kosztów, potrzebnych do jego przeprowadzenia, pokryje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najpierw jednak należy przedstawić odpowiednie projekty i plany remontowe, tak aby były one zgodne z przepisami prawnymi, które w przypadku tego typu działalności są bardzo restrykcyjne. Do tej pory, dzięki przychylności naczelnika Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miast, Winicjusza Kuleja, wykonano projekt wstępny, który zaakceptował PFRON. W Urzędzie Miasta jest również przygotowywany plan szczegółowy pomieszczenia, którego realizację zlecił wiceprezydent Wodzisławia Śl., Wacław Mandrysz. Jest to spora pomoc przekazana osobą niepełnosprawnym ze strony urzędników, bowiem koszty wykonania projektów są bardzo wysokie, a stowarzyszenia nie stać na ich pokrycie. Budynki należące do Zespołu Szkół Technicznych objęte są trzyletnim planem termomodernizacji, związanej ze zredukowaniem kosztów ogrzewania, który pochłonie kilka milionów złotych. Część środków pochodzić będzie z różnych funduszy pomocowych m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz z budżetu powiatu. W ramach prac planuje się również przeprowadzenie wymiany okien w znajdujących się tam budynkach, w tym także w pomieszczeniu przekazanym SON - wyjaśnia Marek Okularczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu. Jednak aby na warsztaty mogli uczęszczać pierwsi chętni, inicjatorzy pomysłu muszą zgromadzić znacznie więcej funduszy.
Już niebawem jego członkowie przeprowadzą dwie akcje związane z pozyskiwaniem środków finansowych, niezbędnych do funkcjonowania placówki. Pierwsza z nich dotyczy zbiórki pieniędzy wśród uczniów wszystkich wodzisławskich szkół. Chodzi o przekazanie przez dzieci i młodzież symbolicznego grosika na rzecz osób niepełnosprawnych. Druga akcja, polegająca na wręczaniu symbolicznych cegiełek, przeprowadzona będzie pod kościołem Wniebowzięcia NMP. Oczywiście przedsięwzięcie można wesprzeć bezpośrednio wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych: Milenium BIG Bank S.A. 11501303-26352954.
Rodzice osób niepełnosprawnych, jak i oni sami, posiadający orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Rybniku, mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w warsztatach u prezesa SON przy ul. W. Kubsza 18 lub pod numerem telefonu 4556170.
(raj)