Czy dobrze słyszą?
W czerwcu 2001 roku rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia programu wykrywania wad słuchu u uczniów szkół ogólnodostępnych - „Słyszę". W powiecie wodzisławskim, do realizacji tego programu, została wytypowana Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, znajdująca się przy ul. Pszowskiej 92 a. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyposażyło wytypowane placówki w oprzyrządowanie do badania słuchu, materiały dydaktyczne i informacyjne, a pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie metodologii wykonywania badań. Duży wkład finansowy w to przedsięwzięcie włożyło także Starostwo Powiatowe, które zabezpieczyło środki na zakup sprzętu komputerowego wysokiej klasy.
W naszym powiecie badania słuchu przeprowadzać będą: Janina Surma - Kwiatkowska - surdopedagog oraz Aleksandra Szuścik - psycholog. Obie panie ukończyły studia podyplomowe w zakresie logopedii, odbyły także specjalny kurs, dzięki któremu posiadają certyfikat uprawniający do wykonywania badań słuchu prowadzonych w ramach systemu Powszechnych Badań Słuchu „Słyszę - mówi zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Teresa Jakubiak.
Autorem i koordynatorem programu opieki nad osobami z uszkodzeniami słuchu jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie pod patronatem Resortu Oświaty i Resortu Zdrowia.
Zanim zdecydowano o przeprowadzeniu takiej akcji, zorganizowano wstępne badania orientacyjne wśród 5000 uczniów. Wyniki wskazują, że około 20 % z nich może mieć różnego rodzaju zaburzenia słuchu, które mogą być przyczyną wielu problemów rozwojowych, a także niepowodzeń szkolnych. Program daje szansę na szybkie wykrycie i leczenie mniejszych uszkodzeń słuchu, a także - co jest często konsekwencją tamtych - zaburzeń mowy i głosu u uczniów polskich szkół. Zadanie, jakie nałożono na poradnię, to przeprowadzenie badania wśród grupy 300 uczniów. Prowadzący testy przekaże wyniki do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Osobom, u których stwierdzono możliwość wystąpienia uszkodzenia słuchu, zostanie nadany Osobisty Numer Identyfikacyjny, który będzie podstawą do finansowania dalszej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. W wodzisławskiej poradni badania słuchu rozpoczną się po feriach zimowych. Rodzice, bądź opiekunowie, mogą sami zgłaszać dzieci do badania, uczniowie mogą także zostać wytypowani przez personel szkolny. Jeżeli do 15 maja bieżącego roku poradnia wykona 300 badań diagnostycznych, to program, który otrzymała, pozostanie w placówce do dalszego użytkowania.
(B.P.)