Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (128) Data wydania: 20.02.02

Skazane na Sukces

Podziwiane są na całym świecie, a przy okazji one mogą podziwiać cały świat. Aby jednak tak prezentować się na scenie, konieczne jest wiele godzin ćwiczeń i samodyscyplina.

Najtrudniejsze były początki, a potem wszystko już poszło prawie jak z płatka. Członkowie Orkiestry KWK „Rydułtowy" zamierzali powołać zespół mażoretek, który towarzyszyłby ich występom. Orkiestra była już znana, wyjeżdżała na zagraniczne festiwale np.: do Niemiec, czy Kopenhagi. Musieli jeździć jednak sami, bo chociaż przy Domu Kultury działał zespół taneczny, to nie tańczył na odpowiednim poziomie. Kiedy w 1992 r. Orkiestra wybrała się do Cannes na Europejski Festiwal Orkiestr i Zespołów, towarzyszył im np. zespół taneczny z Elektrowni Rybnik. Jesienią tego roku, przy pomocy dyrektora liceum Ryszarda Zapała oraz Adeli Skaby, nauczycielki wf-u, udało się namówić dziewczyny do utworzenia zespołu. Przyjął on nazwę „Sukces". Nie była to rzecz łatwa, młodzi nie akceptowali muzyki wykonywanej na instrumentach dętych, a teraz mieli jeszcze razem z orkiestrą występować - wspomina Jan Wojaczek, inicjator utworzenia zespołu.

Pierwsze kroki na scenie dziewczyny stawiały pod kierownictwem Ireny Bernackiej, choreografa. Próby zaczęły się w styczniu 1993 r., a już w czerwcu tego samego roku zespół wyjechał do Francji. Choć dziewczyny miały uszyty tylko jeden strój i wyćwiczone trzy tańce, to i tak zdobyły uznanie publiczności i organizatorów, którzy wystosowali kolejne zaproszenia. Repertuar ciągle wzbogacano, dziś są w nim tańce narodowe, latynoamerykańskie, stepowanie i  wiele innych. Dodatkowym atutem zespołu jest to, że posiadają także grupę śpiewaczą, która zabawia publiczność, gdy zespół „Sukces" zmienia stroje. Strój jednej z tancerek kosztuje około 1200 zł, a wiele elementów szybko się niszczy np.: buty, czy pióra.

Jeżdżąc na występy zespół pokonał już ponad 160 tysięcy kilometrów, odwiedził takie kraje jak: Francja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Belgia, Irlandia, Anglia, a także wyspy: Sardynię, Korsykę, Sycylię.

Zawsze nas ciepło przyjmują, a o tym, że zespół się podoba najlepiej świadczą kolejne zaproszenia - mówi J. Wojaczek  Były takie lata, kiedy zespół otrzymywał kilkanaście propozycji wyjazdów zagranicznych, niestety część zaproszeń trzeba było odrzucić, bo dziewczyny z zespołu to uczennice i studentki, które nie mogą sobie pozwolić na tak wiele wyjazdów w ciągu jednego roku. Takie imprezy wyjazdowe są z reguły opłacane przez tych, którzy zapraszają. Jeżeli jest to gdzieś w Europie, to oprócz zakwaterowania i wyżywienia organizatorzy dopłacają także do kosztów podróży.

Największym przeżyciem dziewcząt, było spotkanie z Ojcem Świętym. Grupa ta  widziała papieża już trzykrotnie, zawsze podchodzi on do polskiej grupy i z radością ich wita. Udało się im także zobaczyć Wieżę Eiffela, Luwr, Muzeum Figur Woskowych w Londynie i Barcelonie, stadion olimpijski w Barcelonie, Wystawę Expo '90 w Londynie. Często brakuje jednak czasu na dokładne zwiedzanie.

Występy na scenie - to zawsze wielka radość, ale także stres. Wypadki również się zdarzają, najczęściej dziewczyny łamią obcasy. Cała sztuka polega na tym, że nie mogą zejść ze sceny, tylko muszą tańczyć w bucie bez obcasa tak, aby publiczność nie zauważyła tej wpadki. Takie niespodzianki zdarzają się zwykle w najmniej oczekiwanych chwilach.

Nazwa zespołu „Sukces" jest bardzo adekwatna do jego osiągnięć. Przykładem ich sukcesów może być zajęcie I miejsca w 2001 r. w Giulianowie we Włoszech na festiwalu musztry. Zespół „Sukces" występuje razem z Orkiestrą KWK „Rydułtowy" już ponad 10 lat. Na imprezie, zorganizowanej z tej okazji w Domu Orkiestry, zespół zaprezentował przegląd tańców, jakie ma w swoim repertuarze, a także rewię mody, bo do każdego układu obowiązują oczywiście inne stroje. Spotkanie to było okazją, aby zaprosić dziewczyny, które kiedyś występowały w zespole, a potem z różnych powodów zrezygnowały. Przez próby przeszło już ponad tysiąc dziewczyn, które chciały spróbować własnych sił. Najlepiej tańczą te dziewczyny, które długo trenują, zachowują się pewnie na scenie, są dojrzałe w tańcu, można powiedzieć, że mają swój charakter - mówi J. Wojaczek. Obecnie w zespole są trzy grupy. Najmłodsze dziewczyny (40 osób) i grupę średnią (35 osób) prowadzi Aleksandra Wojaczek, a najstarsze dziewczyny ćwiczą pod okiem Zofii Dąbrowskiej. Stroje dla zespołów przygotowuje Aurelia Wojaczek, żona opiekuna zespołu.

Plany na najbliższą przyszłość, to wyjazd w kwietniu do Stanów Zjednoczonych, potem może do Francji.

(B.P.)