Odwołać dyrektora?
Dla zbadania postawionych zarzutów została powołana komisja, której przewodniczy wicestarosta Czesław Karwot, który zajmuje się sprawami służby zdrowia.
Uchwalony przez Komisję Zdrowia i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Rady Powiatu wniosek został uzasadniony „dochodzącymi sygnałami o nieprawidłowościach dotyczących w szczególności sposobu tworzenia NZOZ-u w Radlinie oraz niewłaściwych działaniach podejmowanych przez dyrektora ZOZ-u w sferze współpracy ze Śląską Regionalną Kasą Chorych, samodzielnymi NZOZ-ami oraz utratą zaufania personelu." Jednym z argumentów podnoszonych przeciwko dyrektorowi Łyce było niezawarcie kontraktu z Kasą Chorych na wykonywanie usług medycznych na oddziale intensywnej terapii. Komisja zwróciła się do Zarządu Powiatu o podjęcie w trybie pilnym działań służących wyeliminowaniu tych nieprawidłowości i przegłosowała wotum nieufności wobec dyrektora ZOZ Rydułtowy.
Zarzuty zostaną sprawdzone - mówi wicestarosta Czesław Karwot. Podstawowy zarzut dotyczący nierealizowania uchwały Rady Powiatu o przekształceniach w służbie zdrowia jest moim zdaniem chybiony. Uchwała przyjmuje zasadę dobrowolności udziału w zmianach. Tymczasem w Radlinie na 50 pracowników ośrodka zdrowia zainteresowanych powołaniem NZOZ-u jest 5 lekarzy. Sytuacja w Radlinie jest inna niż w ZOZ-ie wodzisławskim, którego przykład często jest przywoływany przez lekarzy jako wzorzec zmian. Tam wszyscy pracownicy przechodzili do NZOZ-ów. ZOZ Rydułtowy nie chce się wycofywać z prowadzenia podstawowej opieki zdrowotnej na terenie, na którym działa. Argumentów za takim rozwiązaniem dostarcza Kasa Chorych poprzez sposób finansowania służby zdrowia. Gdyby dyrektor Łyko dążył do likwidacji ośrodków świadczących podstawową opiekę medyczną należałoby to uznać za nieracjonalne ekonomicznie i merytorycznie.
(jak)