Georg Latton uhonorowany na Inauguracji Roku Kulturalnego w Tworkowie
W czwartek, 17 października, w wozowni ruin zamku w Tworkowie odbyła się uroczystość Inauguracji Roku Kulturalnego gminy Krzyżanowice, połączona z wystawą prac artystycznych Georga Lattonia oraz Czernickiej Grupy Plastycznej.
Wydarzenie zorganizowane przez Gminę Krzyżanowice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżanowicach rozpoczęło się od krótkiej prezentacji działań zrealizowanych w gminie w 2024 roku. Następnie dyrektor GOK-u, Sabina Ciuraszkiewicz, złożyła podziękowania wszystkim osobom oraz stowarzyszeniom zaangażowanym w te inicjatywy.
Swoje przemówienie oraz podziękowania wygłosił również Wójt Gminy Krzyżanowice, Grzegorz Utracki. – Nie byłoby nas, bez Was, bez mieszkańców. Miło mi, że możemy ciągle znajdywać osoby godne nagrodzenia za swoją działalność w naszej gminie – mówi wójt Grzegorz Utracki. Następnie wręczył on nagrodę specjalną, czyli Nagrodę Wójta w Dziedzinie Kultury wspaniałemu i cenionemu artyście Georgowi Lattoniowi.
– Prace Georga można było zobaczyć nawet na zamku w Malborku. Do dziś, jedno z jego największych dzieł, możemy podziwiać w okolicy, a jest nim pomnik Eichendorffa znajdujący się przy Galerii Młyńskiej w Raciborzu – mogliśmy usłyszeć o rzeźbiarzu.
– To, co widać na wystawie, to są rzeczy, które robiło się z gliny, a tak to się mówiło wtedy, że nic się nie da z gliny zrobić. Była to żmudna robota, ale jak widać się udało – dodaje Georg Latton.
Oprócz prac Georga, na wystawie zaprezentowano również obrazy stworzone przez Czernicką Grupę Plastyczną, działającą przy Zameczku w Czernicy. Wśród artystów, których dzieła można było podziwiać, znaleźli się m.in. Agata Pozimska, Zofia Czekała, Jerzy Kawulok, Marian Lech Bednarek oraz Anna i Kazimierz Migułowie.
Dopełnieniem całego wydarzenia była część artystyczna, czyli występ mażoretek z zespołu Uśmiech oraz recital Patrycji Cwik.
Ewa Paskuda
Georg Latton, artysta malarz i rzeźbiarz z Krzyżanowic
Urząd Gminy w Krzyżanowicach przedstawia sylwetkę laureata tegorocznej nagrody:
Georg Latton jest rodowitym mieszkańcem Krzyżanowic, aktywnym seniorem, ojcem, dziadkiem, ale przede wszystkim pasjonatem lokalnej historii z ogromnym talentem rzeźbiarskim. To wieloletni członek koła przyjaciół i miłośników ziemi ojczystej, w którym się udziela od początków swojej działalności. Aktywna postawa laureata ma ogromny wpływ na zachowanie tożsamości i ciągłości tradycji w lokalnej społeczności. Talent artystyczny uwarunkował życie pana Georga. Plany życiowe oraz rodzinne zostały podporządkowane jego działalności i twórczości. W trakcie pobytu w wojsku, będąc odpowiedzialnym za dekorowanie świetlic, ujawnił zdolności i zmysł artystyczny. Został artystą rzeźbiarzem amatorem.
W trudnych czasach powojennych trudnił się malowaniem obrazów o tematyce religijnej na zamówienie osób prywatnych. Współpracował z proboszczem i na jego prośbę malował obrazy do kościoła parafialnego z okazji różnych uroczystości kościelnych. Otrzymał zlecenia renowacji figur w kościołach parafialnych okolicznych wsi, m.in. w Tworkowie i Bieńkowicach. W roku 1992 wykonał rzeźbę Josepha von Eichendorffa, co zajęło mu 12 miesięcy. W roku 1993 r. w Raciborzu odsłonięto ją jako pomnik europejskiej sławy pisarza doby romantyzmu.
Zmysł artystyczny oraz twórczość artysty miały ogromny wpływ na stworzenie pięknego arcydzieła, który został zauważony przez lokalnych włodarzy i mieszkańców. Popiersia Josepha von Eichendorffa wykonane przez pana Georga znajdują się w wielu miejscach gminy Krzyżanowice oraz w miejscach upamiętniających sławnego romantyka, m.in. w szkole w Rudach, okolicznych wsiach, na Brzeziu w Raciborzu oraz w miastach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, m.in w Czechach.
W pałacu mieszczącym się w Krzyżanowicach, na pamiątkę przebywania niegdyś Ludwiga van Beethovena i Franciszka Liszta, Georg Latton wykonał tablicę upamiętniającą pobyt dwóch znakomitych kompozytorów, pod którą co roku składane są wiązanki kwiatów w czasie koncertów poświęconych im pamięci. W tym roku orkiestra dęta gminy Krzyżanowice wykonała utwory Ludwiga van Beethovena. Podczas koncertu prezentowane były popiersia kompozytorów wykonane przez niego.
Prace renowacyjne artysty są widoczne w wielu miejscach Gminy Krzyżanowice i dla wielu mieszkańców stanowią pamiątkę oraz podtrzymują lokalną świadomość historyczną. Ponadto dla parafii w Tworkowie wykonał on popiersie dr. ks. Augustina Weltzla, wielkiego śląskiego historyka, którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym. Wiele figur oraz malowideł sakralnych należących do kościoła, dzięki jego talentowi, są ważnym elementem historycznym, zachowującym tożsamość lokalnej społeczności.
Ważnym aspektem zachowania dziedzictwa kulturalnego było odnowienie i odrestaurowanie przez artystę zabytkowych figur, kolumn i malowideł w budynku dzisiejszego Urzędu Skarbowego w Raciborzu. Dokonał wielu renowacji elementów architektonicznych zabytkowych budynków w Raciborzu, ale też i w innych krajach Europy. Dzięki sukcesom w pracach renowacyjnych i precyzyjnym wykonaniu odnowionych malowideł i rzeźb, współpracował on z kustoszami licznych europejskich pałaców, zamków oraz zabytkowych budowli. W trakcie swoich prac współpracował również z konserwatorami zabytków. Pan Georg wiele lat pracował nad wyrabianiem ceramicznych plakietek wypalanych z glinki w piecu ceramicznym. Wykonał tym sposobem herby miast tj. Opole, Rybnik, Racibórz oraz firm, jest autorem plakietek z różnorodną tematyką. Wykonał również pomniki w miejscowości Beztdorf. Za wieloletnią pracę i działalność otrzymał od Starosty Raciborskiego nagrodę kategorii twórczość plastyczna w dziedzinie kultury. Doceniony za twórczość artystyczną oraz całokształt pracy na rzecz Gminy Krzyżanowice otrzymał nagrodę Wójta Gminy Krzyżanowice w dziedzinie kultury.
Laureat jest lokalnym amatorem poszukiwań przedmiotów historycznych, co realizuje poprzez chodzenie po starych żwirowniach celem znajdywania skamieniałości. Znaleziony przez niego ząb mamuta znajduje się w lokalnym muzeum w Bieńkowicach. To jemu zawdzięczamy w centrum Krzyżanowic, przy głównym skrzyżowaniu, pomnik czarnego dębu. Zajmuje się także nasadzeniami drzewostanów, krzewów przy Moniuszki obok swojej działki, zagospodarowując tym samym ową przestrzeń.