Reakcja na nawałnice. Europoseł Kohut wzywa do poszukiwania alternatywnych miejsc zrzutu wody ze Zbiornika Rybnickiego
– Już dziś musimy wyciągać wnioski! – komentuje europoseł Łukasz Kohut, odnosząc się do ulewnych deszczy, które dwa tygodnie temu spowodowały wzrost poziomu wody w Zalewie Rybnickim. W związku z tym wystąpił do dyrektora PGE GiEK Oddziału Elektrowni Rybnik z prośbą o znalezienie alternatywnych miejsc przeznaczonych do zrzutów wody, które nie zagrażałyby bezpieczeństwu mieszkańców.
To były gorące chwile dla rybnickich Stodół oraz gmin Kuźnia Raciborska i Nędza, gdy w związku ze zwiększonym odbiorem wody przez Zbiornik Rybnicki z rzek: Rudy, Nacyny i innych dopływów, ogłoszono konieczność zwiększenia zrzutu wody ze zbiornika. W konsekwencji istniało ryzyko, że m.in. rzeka Ruda wystąpi z koryta. Ostatecznie nie doszło do większych strat.
Europoseł Łukasz Kohut odnosi się do tej sytuacji, podkreślając: „Już dziś musimy wyciągać wnioski! To, że nie doszło do zalania Stodół i Kuźni Raciborskiej nie znaczy, że nic się nie stało. Teraz kluczowe jest, aby zbadać, czy istnieje możliwość lepszego przygotowania na przyszłość. Musimy być przygotowani na najgorsze”. Kohut wystosował do organów zarządzających zaporą pismo, w którym apeluje o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w regionie.
W piśmie do Witolda Kani, dyrektora PGE GiEK Oddziału Elektrowni Rybnik, zaznaczył, że region południowej Polski poważnie odczuł skutki nawałnicy, z którą zmagał się w ostatnim tygodniu. Zwrócił uwagę, że mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu rzek i zbiorników wodnych mają pełne prawo do obaw dotyczących bezpieczeństwa infrastruktury wodnej w ich okolicy.
– Nie inaczej jest w przypadku Zalewu Rybnickiego, którego poziom w wyniku ulewnych deszczy osiągnął poziom krytyczny. Ostatnie dni przyniosły dla mieszkańców Rybnika i Kuźni Raciborskiej wiele niepokoju związanego ze zrzucaniem wody z Zalewu do rzeki Rudy. Powodowało to zagrożenie powodziowe dla rybnickiej dzielnicy Stodoły i Kuźni Raciborskiej – podkreślił Kohut.
W piśmie stwierdził, że odpowiednim krokiem w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa jest analiza zaistniałej sytuacji oraz wyciągnięcie stosownych wniosków. Dlatego zwraca się z prośbą o wszczęcie procedury mającej na celu zbadanie poziomu bezpieczeństwa działań związanych ze zrzucaniem wody z Zalewu Rybnickiego do rzeki Rudy, a także przygotowania na rosnącą ilość wody.
– Kieruję również zapytanie o możliwość stworzenia alternatywnych i nie będących zagrożeniem dla innych mieszkańców sposobów ujścia wody z zalewu, bądź miejsc sprawujących funkcję zbiorników przeznaczonych do magazynowania nadmiaru wody w przypadku podwyższenia jej poziomu w Zalewie Rybnickim – czytamy w piśmie europosła.
(d)