Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1685) Data wydania: 20.08.24
Czytaj e-gazetę

Dziadek i ojciec rzucali piłką. Syn Marek zasłynął z jej kopania

Marek Klobuczek to piłkarz, trener i działacz związany z pietrowickim Startem, czyli klubem, który obchodził niedawno 100-lecie swego istnienia. Sylwetkę Klobuczka zaprezentował portal Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

– Pochodzę z tej wioski i praktycznie od trampkarza jestem w klubie, kontynuując rodzinne tradycje sportowe – mówił na slzpn Marek Klobuczek.

Jego tata był mistrzem Polski w piłce ręcznej jedenastoosobowej, a dziadek jednym z twórców i prezesów sekcji szlagbala. Na lipcowym jubileuszu Startu Klobuczek wspominał, jak w 1956 roku obchodzono klubowe święto. – Rozpoczęto od mszy świętej, a po niej 10 drużyn przemaszerowało na boisko, na którym grano cały dzień. Mogę wiec powiedzieć, że z dziada-pradziadza jestem sportowcem – podkreślił pan Marek.

Jego wciągnęła piłka nożna. Sekcję w Pietrowicach Wielkich założono w 1974 roku, czyli rok po narodzinach Marka. W Starcie grał do rozpoczęcia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jako student AWF występował w IV-ligowej Unii Racibórz. Był tam defensywnym pomocnikiem, ale zdarzało mu się też zagrać na stoperze.

Kiedy zakończył studia i zawiesił na kołku piłkarskie korki, przez 5 lat prowadził klasy sportowe w technikum „Mechanika”. – Pod szyldem Unii zdobyliśmy 3 razy mistrzostwo Śląska. To były złote czasy młodzieży Unii – ocenił Marek Klobuczek.

Do Startu Pietrowice Wielkie wrócił w 2008 roku jako trener grup młodzieżowych. Powiedział sobie, że do czterdziestki nie poprowadzi seniorów i dotrzymał słowa. Przejął pierwszy zespół w sezonie 2012/13. – 12 lat gramy w klasie A. Postawiliśmy na młodzież, która cały czas jest naszym oczkiem w głowie. Mamy drużyny w kategorii orlika, młodzika, trampkarza i juniora, a zespół juniora starszego chcemy zgłosić jako rezerwy do klasy C, żebyśmy mieli bezpośrednie zaplecze pierwszego zespołu. Ja prowadzę trzy grupy młodzieżowe, a pomaga mi mój wychowanek Kuba Moc – relacjonował w slzpn.pl trener Klobuczek.

W klasyfikacji Pro Junior System trzy razy z rzędu drużyna seniorów Marka Klobuczka okazała się niej najlepsza.

– Powtarzam chłopakom, że po to są w grupach młodzieżowych i trenują, żeby zaistnieć w seniorach – dodaje Marek Klobuczek. – W A-klasowej drużynie mamy ponad 80 procent naszych chłopaków. Wśród nich jest też mój syn. Rafał też był w Unii Racibórz, ale wrócił do Startu i jest rozgrywającym. Ma 18 lat, jest wysoki i fajnie się rozwija. Mamy w sumie sporą grupę utalentowanej młodzieży, na którą liczą nasi kibice, a trzeba dodać, że mamy wyrobionych piłkarsko sympatyków. W Starcie przed laty grała piątka braci Tyrałów. Najstarszy z nich Romek wyjechał do Niemiec, zabierając ze sobą mającego wtedy niecałe dwulatka Sebastiana, który wychował się już w Niemczech i trafił do Borussii Dortmund, w której zagrał w Bundeslidze. Miał też występy w juniorskich reprezentacjach Niemiec od U-16 do U-20 oraz grał w młodzieżowej reprezentacji Polski i zadebiutował w polskiej drużynie narodowej, gdy selekcjonerem był Leo Beenhakker – opowiadał portalowi śląskiego związku M. Klobuczek.

Przez 6 lat był także trenerem koordynatorem Podokręgu Racibórz. – Po śmierci Zbigniewa Oszka, z którym współpracowałem prowadząc młodzież Unii Racibórz oraz pracowałem z nim w szkole, a więc znałem jego metody i plany działania, poproszono mnie, żebym zastąpił go w podokręgu – wyjaśnia Marek Klobuczek.

Uważa, że piłka nożna jest wychowawczynią i nauczycielką życia. – Mówię to jako trener i wuefista, bo pracuję w raciborskim „Mechaniku”, czyli szkole średniej – zaznaczył szkoleniowiec.

Co do planów sportowych Startu, to Klobuczek zapowiada próbę powrotu na szczebel okręgówki, „ale nic na siłę”. – Na pewno będziemy grać młodzieżą, a to oznacza, że wahania formy są wkalkulowane w sezon. Ja się cieszę, że zespół złożony jest z naszych zawodników i chłopców, którzy do nas przyszli z okolic i pograli z nami kilka lat, a teraz są seniorami. Mamy ambicje, a zobaczymy, jak się ułożył rywalizacja i jakie będą plany rywali. Na przykład KS 1905 Krzanowice ma w przyszłym roku 120-lecie i słyszałem, że będą próbowali uczcić jubileusz awansem. My już swój jubileusz 100-lecia sportu w Pietrowicach Wielkich i 50-lecie piłki nożnej w Starcie mamy za sobą, ale nikt nie powiedział, że wchodząc w nowy wiek, nie możemy się postarać o sukces – podsumował Klobuczek w slzpn.pl.

(oprac. m)