Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (1668) Data wydania: 23.04.24
Czytaj e-gazetę

Łężczok zaśmiecony. Leśnicy:Ręce opadają

Leśnicy patrzą z niedowierzaniem na widok, gdy ktoś decyduje się wywozić śmieci do rezerwatu Łężczok. – Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat – komentują.

Rezerwat Łężczok, położony w dolinie Odry, na zachód od Babic (gm. Nędza), za torami linii kolejowej Kędzierzyn – Racibórz, ma długą historię. Powstał już w 1957 roku, aby chronić bogaty ekosystem wielogatunkowego lasu łęgowego oraz stawy rybne pocysterskiego pochodzenia. Zajmuje obszar 408 ha i jest jednym z największych rezerwatów w Polsce. To miejsce, do którego wielu mieszkańców chętnie się udaje na spacery i kontakt z naturą.

Niestety, nie wszystkim udaje się docenić to dobro, gdyż ktoś postanowił potraktować go jak śmietnisko. Informację o tej kłopotliwej sytuacji przekazało Nadleśnictwo Rudy Raciborskie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Powodem do takiego kroku był widok, który przykuł uwagę leśniczego podczas rutynowej kontroli terenu w poniedziałek rano po weekendzie.

– Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat. Pomimo licznych apeli o właściwe gospodarowanie odpadami oraz wieloletnich działań edukacyjnych, prowadzonych przez różne podmioty, problem śmieci w lesie wciąż nie znika – komentują leśnicy, dodając: Ręce opadają...

Dla pracowników Nadleśnictwa Rudy Raciborskie to niezrozumiała sytuacja zwłaszcza w kontekście punktów selektywnych zbiórek odpadów komunalnych, gdzie mieszkańcy poszczególnych gmin mogą pozostawiać odpady wielkogabarytowe.

Za zaśmiecanie nie ma żadnego usprawiedliwienia. Warto pamiętać, że taki czyn jest karany. Zgodnie z 162 § 1 Kodeksu Wykroczeń, osoba, która zanieczyszcza glebę lub wodę w lasach, wyrzuca odpady lub inne nieczystości, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny nie niższej niż 500 złotych. Jeśli zaś sprawca zakopuje, zatapia lub zwozi odpady do lasu, grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny nie niższej niż 1000 złotych. Warto także zaznaczyć, że osobno karany jest wjazd pojazdem silnikowym do lasu.

(mad)